Scroll Top
mpZalew Zegrzyński miejsce dla aktywnych i potrzebujących wytchnienia

Położenie ma znaczenie – a położenie nad Jeziorem Zegrzyńskim to już prawdziwy skarb.

Postanowiły go wykorzystać gminy leżące wokół Zalewu – i utworzyły związek gmin, który po kilku latach działalności jeszcze ma się rozszerzyć. Wszystko po to, żeby lepiej wykorzystać możliwości rozwojowe, jakie daje położenie nad Narwią, Bugiem i Zalewem Zegrzyńskim.

– Wszystkie te gminy dbają o zrównoważony rozwój, stan środowiska i zachowanie naturalnych walorów regionu – mówi Joanna Kajdanowicz, prezes zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej “Przystań w sercu Mazowsza”.

Okolice stanowią atrakcję dla zwolenników turystyki bardziej i mniej aktywnej. Coś dla siebie znajdą zarówno rowerzyści – którzy mogą się już pokusić nawet o okrążenie Zalewu – jak i zwolennicy  sportów wodnych, żeglarstwa, wędkarze czy po prostu miłośnicy spacerów czy zainteresowani historią. Region ma wiele miejsc noclegowych, zarówno hotelowych, jak i w gospodarstwach agroturystycznych czy pokojach gościnnych.

LOT przygotowała dla odwiedzających wiele informatorów i przewodników – warto zajrzeć na strony internetowe przed zaplanowaniem podróży.

A może do Serocka?

Serock, nazywany stolicą turystycznej krainy Dolnego Bugu, Narwi i Jeziora Zegrzyńskiego, to miejsce dla osób chcących odpocząć na plaży czy wodzie, ale także zainteresowanych historią.

Chętnie opowie o niej dr Mirosław Pakuła – kierownik Izby Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku, autor i współautor wielu publikacji historycznych o tym regionie.

– Izba pamięci to samorządowa placówka muzealna, jej zwiedzanie jest całkowicie bezpłatne  – podkreśla dr Mirosław Pakuła i oprowadza po wystawie, obrazującej pięć wieków historii miejscowości.

W Serocku jest też pozostałość napoleońskiej twierdzy, użytkowanej do powstania listopadowego.   Jest tu także kościół z XIV wieku, pałac Radziwiłów z XIX wieku czy ruiny dworku Jerzego Szaniawskiego.

Do Serocka z Warszawy można dotrzeć tramwajem wodnym, a statek Albatros zaprasza na rejsy widokowe po Narwi. Odpoczywa w gminie co roku nawet kilkaset tysięcy turystów.

Nieporęt – dobre miejsce na start

Stąd można rozpoczynać wyprawy żeglarskie i rowerowe.

Dwa porty to żeglarska oferta tej gminy. Można do nich dojechać ścieżką rowerową.

Zaplecze dla żeglarzy jest doskonale wyposażone, ma pięć pomostów i ofertę dla chcących zdobywać i podnosić umiejętności żeglarskie.

Gmina zagospodarowuje teren ok. dwudziestu hektarów. Kto zechce zostać w Nieporęcie, ma do dyspozycji plażę, kąpielisko, plac zabaw dla dzieci, siłownię dla dorosłych, boiska, park linowy.

Wszystko już 20 km od Warszawy.

– Planujemy rozbudowę parkingu dla samochodów, marzy nam się obiekt koncertowy – zdradza zamierzenia gminy Krzysztof Wize, inspektor ds. administracji w Centrum Rekreacji Nieporęt.

Mazowiecka Przystań

Teren Jeziora Zegrzyńskiego to także oferta dla osób zainteresowanych turystyką wiejską.

LOT przygotował Katalog turystyki wiejskiej w Regionie Jeziora Zegrzyńskiego „Wypoczynek w mazowieckiej przystani”. Starannie przygotowana publikacja (dostępna też w wersji online) pokazuje wszystkie gminy partnerskie, obiekty agroturystyczne, pokoje gościnne, domki, kampingi – ale także takie lokalne atrakcje jak stajnie, pasieki, żywność ekologiczna, rękodzieło.

Tu naprawdę serdecznie zapraszają!

Posty powiązane

error: Content is protected !!