Najwyższe zadowolenie z relacji osobistych wykazali młodzi ludzie w wieku 16-24 lat, oceniając je na 8,1.
Fot. Jess Foami z Pixabay
Najwyższe zadowolenie z relacji osobistych wykazali młodzi ludzie w wieku 16-24 lat, oceniając je na 8,1.
Fot. Jess Foami z Pixabay
Międzynarodowy Dzień Przyjaźni – 30 lipca
W 2022 r. mieszkańcy UE wskazywali wysoki poziom zadowolenia ze swoich relacji osobistych.
W skali od 0 (wcale niezadowolony) do 10 (całkowicie zadowolony) ocenili swoje zadowolenie ze relacji osobistych średnio na 7,8, co oznacza bardzo niewielki spadek w porównaniu z 7,9 w 2018 r.
Wśród państw członkowskich UE najwyższy wskaźnik zadowolenia ze stosunków osobistych odnotowano na Malcie, w Austrii i Słowenii – 8,6.
W Polsce to 8,1.
Na końcu skali znalazła się Bułgaria, która odnotowała najniższy poziom zadowolenia z relacji osobistych, ze średnią oceną 6,0; kolejne miejsca zajęły Chorwacja (7,2) i Grecja (7,3).
Młodzi ludzie są bardziej zadowoleni ze swoich relacji osobistych
Ogólnie rzecz biorąc, kobiety zgłosiły nieco wyższy poziom zadowolenia (średnio 7,9) ze swoich relacji osobistych w porównaniu z mężczyznami (7,8).
We wszystkich kategoriach wiekowych, najwyższe zadowolenie z relacji osobistych wykazali młodzi ludzie w wieku 16-24 lat, oceniając je na 8,1. Tuż za nimi uplasowali się młodzi ludzie w wieku 25-34 lat, ze wskaźnikiem zadowolenia na poziomie 8,0. Najniższy wskaźnik zadowolenia odnotowano wśród osób w wieku 50-64 lat (7,7).
Gospodarstwa domowe z dziećmi na utrzymaniu wykazały się najwyższym poziomem zadowolenia z relacji osobistych, oceniając go na poziomie 7,7. Tuż za nimi znalazły się gospodarstwa domowe z dwiema osobami dorosłymi ze wskaźnikiem zadowolenia na poziomie 7,6, natomiast gospodarstwa domowe z jedną osobą dorosłą odnotowały najniższy poziom zadowolenia z relacji osobistych, na poziomie 7,4.
Źródło informacji: komunikat prasowy Eurostat