Scroll Top
okładka



Przewodnik „Industrialne Mazowsze” po raz drugi i rozszerzony

Pierwsza edycja przewodnika, która ukazała się zaledwie przed rokiem, znalazła uznanie nie tylko wśród turystów, ale także osób zawodowo zajmujących się turystyką. „Industrialne Mazowsze” zajęło pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie Róża Regionów 2023 w kategorii folder promocyjny.

Przewodnik doceniono także w wielu innych konkursach ogólnopolskich promujących nowoczesne rozwiązania w branży turystycznej.

Po wielkim sukcesie przewodnika „Industrialne Mazowsze”, czas również na jego drugą odsłonę. Większą, nowszą i jeszcze ciekawszą. Znalazły się w niej kolejne niebanalne miejsca w przemysłowym klimacie, dzięki czemu przewodnik prowadzi już do ponad 130 industrialnych destynacji w województwie mazowieckim.

– Oddajemy drugą edycję przewodnika „Industrialne Mazowsze”. Znalazło się w niej jeszcze więcej historii, miejsc i ciekawostek. Żeby zobaczyć na własne oczy poprzemysłowe zabytki, wcale nie trzeba wyruszać na południe Polski, do kopalń. Mazowsze również jest ich pełne – zachęca Izabela Stelmańska, prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

W przewodniku znalazły się miejsca, które od lat kojarzą się z przemysłowym krajobrazem Mazowsza. Dodano także te, których w ubiegłym roku, gdy powstała pierwsza edycja „Industrialnego Mazowsza”, na mapie jeszcze nie było. To m.in. Muzeum Fabryka Czekolady E. Wedel. Dopiero od niedawna turyści mają możliwość odwiedzać to miejsce, a teraz dzięki przewodnikowi mogą je również lepiej poznać. W drugiej edycji publikacji znalazła się nie tylko fascynująca historia tego najsłodszego miejsca na mapie przemysłowego Mazowsza, ale także zdjęcia z wnętrza muzeum czy siedziby pierwszej warszawskiej pijalni czekolady.

Nowa edycja „Industrialnego Mazowsza” nie byłaby jednak pełna, gdyby nie miejsca od lat dobrze znane, choć niekojarzone w oczywisty sposób z przemysłem. Takim miejscem, opisanym w przewodniku, jest choćby pruszkowskie Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego. Opowiada ono o czasach, kiedy o metalurgii nie wiedziano zbyt wiele. Dlaczego na jego siedzibę wybrano właśnie… Pruszków? Ta historia także znalazła się w nowym wydaniu „Industrialnego Mazowsza”.

– Na mapie naszego regionu pojawiają się nowe atrakcje, również te utrzymane w przemysłowym klimacie. Sami także odkrywamy nowe turystyczne perełki i historie. Z naszym nowym-starym przewodnikiem zapraszamy do dwóch podróży: jednej w czasie, drugiej rzeczywistej, po Mazowszu – mówi Dorota Zbińkowska, dyrektor Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Dzięki nowej edycji przewodnika „Industrialne Mazowsze” każdy może wybrać się w podróż  po przemysłowym Mazowszu – czy to odwiedzając według swojego pomysłu miejsca w nim opisane, czy wybierając się na wycieczki zaproponowane w przewodniku przez ekspertów Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Znajdziemy tu wycieczki piesze, rowerowe i kolejowe. Przy każdej z nich znajdują się mapy, z zaznaczonymi miejscami, które warto odwiedzić. Każda wycieczka ma także uwzględnioną długość i szacowany czas: czy to ze zwiedzaniem uwzględnionych w niej miejsc, czy też z zobaczeniem ich tylko z zewnątrz.

„Industrialne Mazowsze” to propozycja przede wszystkim dla tych, którzy chcieliby aktywnie zwiedzić region. Ale to także możliwość lepszego poznania Mazowsza bez wychodzenia z domu. Każde z opisanych miejsc naszpikowane jest ciekawostkami, które zainteresują pasjonatów Mazowsza i tych, którzy po prostu lubią dużo wiedzieć. Jest na Mazowszu takie miejsce, z którego podczas I wojny światowej zdemontowano i wywieziono do Rosji 60% urządzeń. To elektrownia w Radomiu. O niej również przeczytacie w nowej edycji przewodnika.

Obie edycje przewodników „Industrialne Mazowsze” dostępne są w dwóch wersjach. Papierowe wydania można znaleźć chociażby w Punktach Informacji Turystycznej. Z kolei wersje elektroniczne są dostępne dla każdego na stronach Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Można je stamtąd pobrać i wyruszyć śladami industrialnego Mazowsza.

Ciekawe miejsca na Mazowszu można też poznawać z nowym przewodnikiem, dodatkowo informującym o losach autorów miejsc pokazanych w “Industrialnym Mazowszu” – “Mazowsze przemysłowców i wynalazców” to  kontynuacja i rozwinięcie przewodnika po miejscach – tym razem pokazano losy autorów owych sukcesów.

– Oto historia bohaterów z krwi i kości, którzy budowali w trudnych czasach nowoczesny przemysł. Co ciekawe, nie wszyscy urodzili się na ziemiach polskich, ale wielu z nich po prostu wybrało bycie Polakami. To postaci barwne, charyzmatyczne, odważne, choć niekiedy tragiczne – tak do ich poznania zachęca Dorota Zbińkowska.

 

Komunikat prasowy MROT opr. MP

Posty powiązane

error: Content is protected !!