Scroll Top
Minister Robert Telus ogląda wycinanki artysty ludowego Aleksandra Dutkiewicza (fot. MRiRW)

Minister Robert Telus ogląda wycinanki artysty ludowego Aleksandra Dutkiewicza (fot. MRiRW)

Minister Robert Telus ogląda wycinanki artysty ludowego Aleksandra Dutkiewicza (fot. MRiRW)

Telus: Wycinanki naszą narodową tradycją

– Wycinanki są naszą narodową tradycją – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podczas dzisiejszego spotkania z wybitnym twórcą ludowym, mistrzem wycinanki, Aleksandrem Dutkiewiczem.

Kolekcja jego prac jest trzonem prezentowanej w siedzibie ministerstwa wystawy wycinanek regionu rawsko-opoczyńskiego. Celem ekspozycji jest promowanie twórczości autentycznych polskich artystów ludowych wśród wszystkich pokoleń.

Polskie wycinanki

– Każdy region w Polsce ma swoją technikę tworzenia wycinanek, także region opoczyńsko-rawski – powiedział minister.

Minister Robert Telus wyraził uznanie dla polskich artystów folklorystycznych i ludowych, którzy poświęcili swoje życie pracy twórczej. Jednym z nich jest mistrz wycinanki z regionu opoczyńsko-rawskiego, Aleksander Dutkiewicz.

Jak wyjaśnił artysta, wycinanki rozwinęły się w drugiej połowie XIX wieku jako dekoracje ścian w pobielanych izbach wiejskich.

– Wtedy izby były malutkie i dość ciemne. Wycinanka musiała być więc wyrazista, żeby było ją dobrze widać. Musiała się dobrze odbijać od koloru ściany. Taka jest tradycja, która trochę wynikała też z dostępności kolorowych papierów – mówił Aleksander Dutkiewicz.

Twórczość Aleksandra Dutkiewicza

– Jestem kolejnym pokoleniem w mojej rodzinie, które tworzy wycinanki. Inspirację stanowią dla mnie m.in. wspomnienia rodzinne czy twórczość polskich artystów, np. Norwida i Wyspiańskiego. Tworząc swoje wycinanki, wykorzystuję motywy ludowe i tradycyjną technikę – opowiadał o swojej twórczości Aleksander Dutkiewicz.

Wycinanki artysty to tradycyjne rózgi rawskie, ażurowe koła i kwadraty wykonane w zdecydowanych kolorach: czarnym, czerwonym, zielonym, niebieskim czy fioletowym. Przy tworzeniu swoich prac artysta korzysta wyłącznie ze swojej wyobraźni i posługuje się jedynie papierem i nożyczkami.

Aleksander Dutkiewicz pochodzi z rodziny twórców ludowych z Żądłowic i Zakościela. Sztuki wycinanki uczył się od swojej babci i cioci. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach i przeglądach folklorystycznych oraz autorem wielu wystaw.

Dziś oryginalne wycinanki Aleksandra Dutkiewicza można podziwiać w Muzeum Ziemi Rawskiej, Muzeum Częstochowskim, Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim, Muzeum Lubelskim, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim oraz w wielu innych instytucjach.

 

Źródło informacji: Gov.pl/MRiRW

Posty powiązane

error: Content is protected !!