Scroll Top
Rolnictwo
pastwisko
UE z Rosją mięsem nie pohandluje

Rosja zakazuje importu oraz tranzytu przez Rosję z UE zwierząt wrażliwych na wirusa pryszczycy oraz pochodzących od nich produktów.

Wieś
Kultura

Najnowsze

pastwisko

Rosja zakazuje importu oraz tranzytu przez Rosję z UE zwierząt wrażliwych na wirusa pryszczycy oraz pochodzących od nich produktów.

21 stycznia 2025, 14:24
wzrost biznes wykres

Jeszcze niedawno Unia Europejska zastanawiała się, jak napędzać Zielony Ład w Stanach Zjednoczonych i zajmowała przyczółki dogodne do planowanego ataku.

20 stycznia 2025, 21:20
las drewno

Lasy Państwowe będą przekazywać Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wpłatę, zależną od ilości pozyskanego drewna – podaje MKiŚ.

20 stycznia 2025, 15:59
uczeń Fot. алексей z Pixabay

Komisja Europejska poinformowała dziś, że ogłasza pakiet wsparcia o wartości 116 milionów euro dla ukraińskich dzieci w polskich szkołach.

20 stycznia 2025, 12:36

Relacje wideo

Transmisje i relacje wideo z wydarzeń

Ważne

Najczęściej czytane

Jest temat

Rozpoczęła się kampania wyborcza przed wyborami do Sejmu wyznaczonymi na 15 października.

Zanim kandydaci na posłów roztoczą przed nami swoje wizje dotyczące przyszłości, przypomnienie tego, jak widzieli swoją rolę i potrzeby społeczne przed wcześniejszymi wyborami. Czy uporali się z problemami, których potrzebę rozwiązania wówczas dostrzegali?

Interpelacja posłów Krzysztofa Jurgiela, Marka Polaka i  Roberta Telusa z 7 lutego 2013:

Od 3 grudnia ubiegłego roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) rozpoczęła wypłatę dopłat bezpośrednich i płatności rolnośrodowiskowych za 2012 r. Z wnioskiem o ich przyznanie zgłosiło się około 1,36 mln polskich rolników. Według danych agencji do końca stycznia 2013 r. udało się wypłacić 5,7 mld zł, co stanowi niespełna 42% przeznaczonych na ten cel środków. Pieniądze te trafiły do około 776 tys. rolników.

Rolnicy zwracają jednak uwagę na szereg nieprawidłowości towarzyszących realizacji dopłat bezpośrednich za ubiegły rok, które przejawiają się głównie w opóźnianiu wypłat. Podnoszony jest zarzut, że w pierwszej kolejności realizowane są wypłaty najmniejsze kwotowo, dla małych gospodarstw rolnych. Tym samym Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi próbuje statystycznie wykazać, że do większości rolników dopłaty już dotarły. Tymczasem na unijne środki wciąż czekają rolnicy ze średnich i dużych gospodarstw rolnych, którym są one najbardziej potrzebne. Wcześniejsza wypłata środków umożliwia między innymi zakup nawozów, środków ochrony roślin oraz innych środków do produkcji rolnej po znacznie niższych cenach.

W ubiegłych latach już w listopadzie i grudniu rolnicy mieli informacje o przyznaniu świadczenia. Pieniądze od razu były przelewane na konta beneficjentów, więc o tej porze roku znaczna część rolników mogła już dysponować pieniędzmi z unijnych dopłat. Tym razem jest jednak inaczej. Zniknął bowiem obowiązek przekazywania decyzji rolnikom o przyznaniu dopłaty obszarowej na piśmie, więc część rolników nie ma nawet pewności, czy otrzymają pieniądze z dopłat.

Mając na uwadze powyższe, zwracamy się do Pana z prośbą o odpowiedź na następujące pytanie: Czy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podejmie zdecydowane działania zmierzające do zrównoważenia systemu wypłat środków finansowych w ramach dopłat bezpośrednich w taki sposób, aby bez zbędnej zwłoki trafiały one zarówno do małych, jak i średnich oraz dużych gospodarstw rolnych?

error: Content is protected !!