Scroll Top
Rolnictwo
miód słoik
W 2023 r. UE zaimportowała miód o wartości 359,3 mln euro

W 2023 r.   członkowie UE zaimportowali 163 700 ton naturalnego miodu z krajów spoza UE o wartości 359,3 mln euro. W tym samym czasie członkowie UE wyeksportowali poza UE zaledwie 24 900 ton, a ich wartość wyniosła 146,0 mln euro.

Wieś
Kultura
flaga
Po co Polsce konstytucja?

Ta Majowa nie podobała się naszym sąsiadom – tak bardzo, że postanowili przeciwdziałać jej wprowadzeniu w życie.  Chociaż wcale nie mieli lepszej…

Najnowsze

miód słoik

W 2023 r.   członkowie UE zaimportowali 163 700 ton naturalnego miodu z krajów spoza UE o wartości 359,3 mln euro. W tym samym czasie członkowie UE wyeksportowali poza UE zaledwie 24 900 ton, a ich wartość wyniosła 146,0 mln euro.

20 maja 2024, 17:06
pomnik Piłsudski

Taki mieszkaniec to skarb – na zawsze. Milusin, dworek Piłsudskiego, a także muzeum mu poświęcone zapewniają ruch turystyczny w tej miejscowości.

20 maja 2024, 13:38
recykling plastik

Eksport odpadów z tworzyw sztucznych do krajów nienależących do OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) zostanie zakazany w ciągu dwóch i pół roku od wejścia w życie rozporządzenia, a przemieszczanie w ramach UE będzie znacząco ograniczone – informuje Prawo.pl.

20 maja 2024, 12:45

Relacje wideo

Transmisje i relacje wideo z wydarzeń

Ważne

Najczęściej czytane

Jest temat

Rozpoczęła się kampania wyborcza przed wyborami do Sejmu wyznaczonymi na 15 października.

Zanim kandydaci na posłów roztoczą przed nami swoje wizje dotyczące przyszłości, przypomnienie tego, jak widzieli swoją rolę i potrzeby społeczne przed wcześniejszymi wyborami. Czy uporali się z problemami, których potrzebę rozwiązania wówczas dostrzegali?

Interpelacja posłów Krzysztofa Jurgiela, Marka Polaka i  Roberta Telusa z 7 lutego 2013:

Od 3 grudnia ubiegłego roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) rozpoczęła wypłatę dopłat bezpośrednich i płatności rolnośrodowiskowych za 2012 r. Z wnioskiem o ich przyznanie zgłosiło się około 1,36 mln polskich rolników. Według danych agencji do końca stycznia 2013 r. udało się wypłacić 5,7 mld zł, co stanowi niespełna 42% przeznaczonych na ten cel środków. Pieniądze te trafiły do około 776 tys. rolników.

Rolnicy zwracają jednak uwagę na szereg nieprawidłowości towarzyszących realizacji dopłat bezpośrednich za ubiegły rok, które przejawiają się głównie w opóźnianiu wypłat. Podnoszony jest zarzut, że w pierwszej kolejności realizowane są wypłaty najmniejsze kwotowo, dla małych gospodarstw rolnych. Tym samym Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi próbuje statystycznie wykazać, że do większości rolników dopłaty już dotarły. Tymczasem na unijne środki wciąż czekają rolnicy ze średnich i dużych gospodarstw rolnych, którym są one najbardziej potrzebne. Wcześniejsza wypłata środków umożliwia między innymi zakup nawozów, środków ochrony roślin oraz innych środków do produkcji rolnej po znacznie niższych cenach.

W ubiegłych latach już w listopadzie i grudniu rolnicy mieli informacje o przyznaniu świadczenia. Pieniądze od razu były przelewane na konta beneficjentów, więc o tej porze roku znaczna część rolników mogła już dysponować pieniędzmi z unijnych dopłat. Tym razem jest jednak inaczej. Zniknął bowiem obowiązek przekazywania decyzji rolnikom o przyznaniu dopłaty obszarowej na piśmie, więc część rolników nie ma nawet pewności, czy otrzymają pieniądze z dopłat.

Mając na uwadze powyższe, zwracamy się do Pana z prośbą o odpowiedź na następujące pytanie: Czy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podejmie zdecydowane działania zmierzające do zrównoważenia systemu wypłat środków finansowych w ramach dopłat bezpośrednich w taki sposób, aby bez zbędnej zwłoki trafiały one zarówno do małych, jak i średnich oraz dużych gospodarstw rolnych?

error: Content is protected !!