Scroll Top
podtopienie łąki

112,07 mln euro dla Niemiec w związku ze szkodami powodziowymi w Bawarii i Badenii-Wirtembergii pod koniec maja 2024 r. oraz 3,96 mln euro dla Włoch na wsparcie działań naprawczych po powodziach, które nawiedziły region Doliny Aosty w czerwcu 2024 r.
Fot. Vicki Nunn z Pixabay

112,07 mln euro dla Niemiec w związku ze szkodami powodziowymi w Bawarii i Badenii-Wirtembergii pod koniec maja 2024 r. oraz 3,96 mln euro dla Włoch na wsparcie działań naprawczych po powodziach, które nawiedziły region Doliny Aosty w czerwcu 2024 r.
Fot. Vicki Nunn z Pixabay

116 mln euro z Funduszu Solidarności dla Niemiec i Włoch po powodzi

Komisja Europejska proponuje kwotę 116 mln euro z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej na pomoc Niemcom i Włochom po klęskach żywiołowych.

Komisja proponuje dziś pomoc finansową w wysokości 116 mln euro z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej (FSUE), aby pomóc Niemcom i Włochom uporać się ze skutkami poważnych powodzi, które nawiedziły te kraje w maju i czerwcu 2024 r.

Niniejsza propozycja finansowania jest następstwem wniosków o interwencję z FSUE złożonych przez zainteresowane kraje, które przedstawiły Komisji oceny szkód, w tym szacunki poniesionych szkód. Propozycja finansowania Komisji opiera się zatem na tych ocenach i konkretnych progach określonych w rozporządzeniu. W związku z tym pakiet pomocowy będzie wyglądał następująco: 112,07 mln euro dla Niemiec w związku ze szkodami powodziowymi w Bawarii i Badenii-Wirtembergii pod koniec maja 2024 r. oraz 3,96 mln euro dla Włoch na wsparcie działań naprawczych po powodziach, które nawiedziły region Doliny Aosty w czerwcu 2024 r.

Pomoc z FSUE pokryje część kosztów działań nadzwyczajnych i działań naprawczych, w tym naprawy uszkodzonej infrastruktury i zabezpieczenia infrastruktury zapobiegawczej, ochrony dziedzictwa kulturowego, a także działań porządkowych.

Elisa Ferreira, komisarz ds. spójności i reform, powiedziała: – Fundusz Solidarności UE jest konkretnym przykładem europejskiej solidarności w działaniu, stawiając na pierwszym miejscu ludzi i regiony oraz pomagając im w odbudowie po niszczycielskich klęskach żywiołowych. Jest to potężne narzędzie pomagające naszym społecznościom w odbudowie, zapewnianiu pomocy w przypadku klęsk żywiołowych i wzmacnianiu odporności państw członkowskich na przyszłe katastrofy związane z klimatem.

Po zatwierdzeniu wniosku Komisji przez Parlament i Radę, pomoc finansową można wypłacić jednorazowo. Działania w sytuacjach nadzwyczajnych i działania naprawcze mogą być finansowane z mocą wsteczną od pierwszego dnia klęski żywiołowej.

Niniejszy wniosek jest następstwem innego wniosku w sprawie finansowania przedstawionego przez Komisję w sierpniu 2024 r., którego celem było uruchomienie ponad miliarda euro na pomoc Włochom, Słowenii, Austrii, Grecji i Francji w odbudowie po niedawnych klęskach żywiołowych. Wniosek został przyjęty przez Parlament i Radę w październiku 2024 r. Komisja przygotowuje obecnie odpowiednie decyzje wykonawcze.

 

Źródło informacji: komunikat prasowy Komisji Europejskiej

Posty powiązane

error: Content is protected !!