Jeśli chcemy ambitnego celu finansowania klimatu, wszystkie gospodarki o wysokim PKB i wysokiej emisji, takie jak Chiny i Arabia Saudyjska, powinny przyczynić się finansowo do osiągnięcia celu po 2025 r., co mamy nadzieję uzyskać w Baku.
Fot. Enrique z Pixabay
Jeśli chcemy ambitnego celu finansowania klimatu, wszystkie gospodarki o wysokim PKB i wysokiej emisji, takie jak Chiny i Arabia Saudyjska, powinny przyczynić się finansowo do osiągnięcia celu po 2025 r., co mamy nadzieję uzyskać w Baku.
Fot. Enrique z Pixabay
Delegacja Parlamentu Europejskiego dołącza do rozmów klimatycznych COP29
Delegacja Parlamentu przybywa dziś do Baku, aby wziąć udział w konferencji klimatycznej COP29, której celem jest określenie nowego wspólnego celu finansowania działań na rzecz klimatu.
Oficjalna delegacja pod przewodnictwem przewodniczącej Lídii Pereiry (EPP, Portugalia) i wiceprzewodniczącego Mohammeda Chahima (S&D, NL) przebywa w Baku w Azerbejdżanie od 18 do 22 listopada, aby wziąć udział w konferencji klimatycznej ONZ COP29.
Parlament Europejski przyjął swoje postulaty przed tegorocznymi globalnymi rozmowami klimatycznymi, które odbędą się 14 listopada 2024 r. Podczas COP29 posłowie do PE spotkają się z ministrami, parlamentarzystami, przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, liderami międzynarodowych organizacji klimatycznych i innymi delegatami.
Lídia Pereira, przewodnicząca delegacja, powiedziała.
– Aby osiągnąć namacalny postęp w globalnych działaniach na rzecz klimatu, potrzebujemy prawdziwego zbiorowego wysiłku i więcej działań ze strony wszystkich krajów. Sytuacja zmieniła się od lat 90. – podczas gdy UE zmniejszyła swój udział w globalnych emisjach o ponad połowę do 6% w 2023 r., emisje z głównych gospodarek wschodzących nadal rosną, a kraj taki jak Chiny ma obecnie historyczne emisje na równi z UE. Jeśli chcemy ambitnego celu finansowania klimatu, wszystkie gospodarki o wysokim PKB i wysokiej emisji, takie jak Chiny i Arabia Saudyjska, powinny przyczynić się finansowo do osiągnięcia celu po 2025 r., co mamy nadzieję uzyskać w Baku. Chcemy również, aby UE zintensyfikowała swoją zieloną dyplomację. Powinniśmy zachęcać i wspierać inne kraje do wprowadzania lub ulepszania mechanizmów ustalania cen emisji dwutlenku węgla podobnych do unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS), a także rozszerzyć zakres mechanizmu dostosowania granicznego dotyczącego emisji dwutlenku węgla (CBAM) w konstruktywnym dialogu z państwami trzecimi. UE może pomóc stworzyć równe warunki działania na arenie międzynarodowej, uniknąć ucieczki emisji i zwiększyć poparcie społeczne dla działań na rzecz klimatu.
– Ponieważ wielu światowych liderów decyduje się nie uczestniczyć w COP29, ważne jest, aby pamiętać, że zmiana klimatu nie czeka na idealne warunki lub publiczność. To sprawia, że obecność delegacji Parlamentu Europejskiego tutaj jest tym bardziej znacząca. UE musi wykazać się przywództwem w kierowaniu globalnymi rozwiązaniami klimatycznymi. Ustanowienie nowego międzynarodowego celu w zakresie finansowania klimatu jest niezbędne — takiego, który odpowiada pilności kryzysu, zapewniając jednocześnie sprawiedliwy podział obciążeń. Tylko poprzez zbiorowe działanie i sprawiedliwy podział obciążeń możemy spełnić ambicje Porozumienia paryskiego — powiedział Mohammed Chahim, wiceprzewodniczący delegacji.
COP29 odbywa się w dniach 11–22 listopada 2024 r. w Baku (Azerbejdżan). Jego celem jest przedstawienie przeglądu bieżących postępów w Porozumieniu paryskim i uzgodnienie nowych zasobów finansowych w celu wsparcia globalnych działań na rzecz klimatu.
Źródło informacji: komunikat prasowy PE