Scroll Top
puzzle biel i czerwień

Wybranych będzie 47 tys. radnych różnych szczebli.
Fot. PIRO z Pixabay

Wybranych będzie 47 tys. radnych różnych szczebli.
Fot. PIRO z Pixabay

Jak głosować w wyborach samorządowych 2024?

Państwowa Komisja Wyborcza pokazała wzory kart do głosowania i poinformowała o tym, jak oddać głos. Każdy wyborca odbierze trzy lub cztery karty do głosowania.

Karty do głosowania różnią się kolorem:

–  na radnych gminy są szare. Znak X stawiamy przy jednym kandydacie. Trzeba uważać na układ nazwisk: w gminach do 20 tys. mieszkańców numer listy będzie podany z boku, a w tych większych kandydaci są pogrupowani według numerów list;

– na radnych powiatu zagłosujemy na kartach żółtych. W miastach na prawach powiatu mieszkańcy nie otrzymają tych kart – ich głosowanie odbędzie się na trzech kartach: do rady miasta (szare – jak do rady gminy), radnych do sejmiku wojewódzkiego oraz prezydenta miasta. Tu też postawimy jeden X przy wybranym nazwisku z wybranej listy;

– na radnych do sejmiku województwa zagłosujemy na niebieskich kartach. Stawiamy jeden X przy wybranym nazwisku z wybranej listy;

– wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast wybierzemy na różowych kartach. Znak X stawiamy przy jednym kandydacie. Jego lista oznaczona będzie z boku. Tam gdzie zgłoszono tylko jednego kandydata można będzie go poprzeć lub nie. Jeśli kandydat nie zbierze ponad połowy ważnych głosów, osobę sprawującą funkcję wybierze rada gminy.

Komitety i listy

Wielu kandydatów zgłosiły ich własne komitety wyborcze. Inne reguły dotyczą zwłaszcza sejmików województw i większych miejscowości.

12 marca 2024 r. PKW dokonała losowania jednolitych numerów dla list kandydatów na radnych 6 komitetów wyborczych, które spełniały ustawowy warunek zarejestrowania list kandydatów co najmniej w połowie okręgów wyborczych w wyborach do wszystkich sejmików województw, w tym przynajmniej jednej listy do każdego sejmiku. Listy kandydatów tych komitetów wyborczych otrzymały w wyniku losowania następujące jednolite numery w wyborach do sejmików województw, rad powiatów i rad gmin oraz rad dzielnic m.st. Warszawy:

Lista Nr 1 — KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

Lista Nr 2 — KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KONFEDERACJA I BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY

Lista Nr 3 — KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI – POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE

Lista Nr 4 — KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA

Lista Nr 5 — KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

Lista Nr 6 — KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIE „BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY”

Ile funkcji do wzięcia i ilu kandydatów?

Wybranych będzie 47 tys. radnych różnych szczebli; o mandat radnego powalczy ponad 183 tys. kandydatów.

Zgłoszono 183 121 kandydatów na radnych, z czego 5440 to kandydaci na radnych sejmików województw, 42 671 – na radnych powiatów, 45 022 – na radnych gmin, miast i miejskich powyżej 20 tys. mieszkańców, 87 424 – kandydaci na radnych gmin, miast i miejskich do 20 tys. mieszkańców, a 2564 to kandydaci na radnych dzielnic Warszawy.

Z tego wybierzemy 46 558 radnych: 39 416 do rad gmin, miast i miejskich, 6170 do rad powiatów, 552 do sejmików wojewódzkich, a 420 do rad dzielnic Warszawy.

Wybierzemy również prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (1464 wójtów; 906 burmistrzów; 107 prezydentów miast) – o te funkcje powalczy 6731 kandydatów.

Jednego kandydata na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta zarejestrowano w 412 gminach.

Ewentualna II tura wyborów wójta, burmistrza, prezydenta miasta odbędzie się 21 kwietnia.

 

Posty powiązane

error: Content is protected !!