Jak współtworzyć prawo UE?
Fot. Wynn Pointaux z Pixabay
Jak współtworzyć prawo UE?
Fot. Wynn Pointaux z Pixabay
KE o tym, w jaki sposób obywatele UE przyczyniają się do kształtowania prawa i polityki UE
W czerwcu tego roku Europejczycy zostali wezwani do wykorzystania swojego głosu i wybrania swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim.
To była demokracja w działaniu, ale nie jest to jedyny sposób, w jaki obywatele UE mogą osiągnąć wysłuchanie swojego głosu i wpływać na tworzenie prawa UE. Istnieją również inne narzędzia, które służą do dawania szerszej publiczności możliwości współtworzenia polityk UE każdego dnia, a nie tylko co pięć lat.
Możesz pomóc w inicjowaniu nowych propozycji. Jeśli chcesz, aby UE podjęła działania w konkretnej sprawie, możesz uruchomić inicjatywę obywatelską wzywającą Komisję Europejską do zaproponowania nowego prawodawstwa UE w tej sprawie. Dwie z najnowszych inicjatyw zarejestrowanych przez Komisję dotyczą zamykania ferm zwierzęcych i etykietowania żywności.
Czytaj też:
Możesz również złożyć petycję, aby poprosić Parlament Europejski o zbadanie kwestii, która Cię dotyczy, lub złożyć skargę na sposób stosowania prawa UE.
Następnie są Europejskie Panele Obywatelskie. Gromadzą one losowo wybranych obywateli ze wszystkich 27 państw członkowskich, aby omówić – na szczeblu europejskim – kluczowe, nadchodzące propozycje, które dotyczą nas wszystkich. Na podstawie dyskusji obywatele przedstawiają zalecenia, które Komisja Europejska powinna wziąć pod uwagę przy określaniu polityk i inicjatyw.
Z drugiej strony Citizen’s Engagement Platform to dedykowana przestrzeń do angażowania się i debatowania na temat polityk UE, które dotyczą nas wszystkich. Ludzie mogą uczestniczyć, publikując wpisy lub komentując lub popierając wpisy innych osób.
Możesz również zarejestrować się w portalu Have Your Say, a następnie podzielić się swoimi poglądami na temat inicjatyw Komisji. W ten sposób możesz pomóc w dopracowaniu prac przygotowawczych nad prawodawstwem UE na różnych etapach procesu. Plany działania, projekty aktów, propozycje i przyjęte akty są zazwyczaj otwarte na okresy przekazywania opinii wynoszące 4 tygodnie.
Źródło informacji: komunikat prasowy Komisji Europejskiej