W ramach Global Methane Pledge, zainicjowanego przez UE i USA, ponad 150 krajów realizuje obecnie wspólny cel redukcji globalnych antropogenicznych emisji metanu o co najmniej 30% do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 2020 r.
Fot. Alicja z Pixabay
W ramach Global Methane Pledge, zainicjowanego przez UE i USA, ponad 150 krajów realizuje obecnie wspólny cel redukcji globalnych antropogenicznych emisji metanu o co najmniej 30% do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 2020 r.
Fot. Alicja z Pixabay
KE: Redukcja emisji metanu z nową mapą partnerstwa
UE uruchamia plan działania z partnerami na COP29, aby pomóc osiągnąć wspólny cel redukcji emisji metanu o co najmniej 30% do 2030 r.
Podczas COP29 w Baku Komisja Europejska uruchomiła nową Mapę drogową partnerstwa na rzecz redukcji emisji metanu, aby jeszcze bardziej przyspieszyć redukcję emisji metanu związanych z produkcją i zużyciem energii kopalnej, we współpracy z krajami partnerskimi, Międzynarodową Agencją Energetyczną i szeregiem organizacji pozarządowych (NGO). Ta nowa Mapa drogowa stanowi plan współpracy między krajami importującymi i eksportującymi paliwa kopalne, który wesprze firmy w ulepszaniu ich systemów monitorowania, raportowania i weryfikacji w celu redukcji emisji metanu.
Wczoraj, podczas wydarzenia, Komisarz ds. Działań na rzecz Klimatu, Wopke Hoekstra, ogłosił: – Zmniejszenie emisji metanu z sektora energetycznego to łatwy cel działań na rzecz klimatu. Ma to sens ekonomiczny. Rzeczywiście pomaga zwiększyć nasze bezpieczeństwo energetyczne, jednocześnie zmniejszając emisje. Mapa drogowa, którą ogłaszamy dzisiaj, wskazuje drogę naprzód w zakresie wspierania współpracy między krajami importującymi i eksportującymi. Dla UE jest jasne: będziemy w stanie skutecznie zająć się emisjami metanu tylko wtedy, gdy będziemy współpracować w ramach globalnych łańcuchów dostaw ze wszystkimi zaangażowanymi stronami.
W ramach Global Methane Pledge, zainicjowanego przez UE i USA, ponad 150 krajów realizuje obecnie wspólny cel redukcji globalnych antropogenicznych emisji metanu o co najmniej 30% do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 2020 r. Ta nowa mapa drogowa określa szereg konkretnych działań, które należy podjąć, w tym solidny system monitorowania, raportowania i weryfikacji (MRV) oparty na zasadach Oil and Gas Methane Partnership 2.0 (OGMP 2.0), a także plan projektu mający na celu redukcję emisji z istniejących aktywów, zapewniający jasny harmonogram, plan inwestycyjny i potrzeby w zakresie zasobów ludzkich.
Te partnerstwa mające na celu przyspieszenie łagodzenia emisji metanu zostały ogłoszone przez przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen na COP28 w Dubaju i opierają się na „Wspólnej deklaracji importerów i eksporterów energii w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych z paliw kopalnych” podpisanej przez Unię Europejską, Stany Zjednoczone, Japonię, Kanadę, Norwegię i Singapur na COP27. Po uruchomieniu mapy drogowej pierwsze przykłady wdrażania partnerstwa zostaną zaprezentowane na COP30 w Brazylii.
Źródło informacji: Komunikat prasowy KE