Scroll Top
Parlament Europejski Fot. Erich Westendarp z Pixabay

Fot. Erich Westendarp z Pixabay

Fot. Erich Westendarp z Pixabay

Kiedy będzie nowy Parlament Europejski?

Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2024 r. w UE zaplanowano na 6–9 czerwca.

Każdy z krajów członkowskich zorganizuje je według własnej ordynacji wyborczej,

Czytaj też:

Parlament Europejski stary i nowy

Więcej informacji o prawie wyborczym w poszczególnych państwach unijnych w infografice PE

Ile osób zagłosuje?

Z danych Eurostatu wynika, że w terminach wyborów największej liczby uprawnionych do głosowania spodziewać się można w Niemczech (65,1 mln osób), Francji (50,7 mln) i Włoszech (47,3 mln). Najmniej ludności uprawnionej do głosowania będzie na Malcie (0,4 mln), w Luksemburgu (0,5 mln) i na Cyprze (0,7 mln).

Po raz pierwszy (osoby, które osiągnęły wiek uprawniający do głosowania od ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2019 r., trzeba zaznaczyć, że nie zebrano tych danych z Polski, Niderlandów i Luksemburga) najwięcej osób zagłosuje w Niemczech (5,1 mln osób), Francji (4,5 mln) i Włoszech (2,8 mln). Najmniejszych liczb oczekuje się na Malcie (26 000 osób), Cyprze (59 000) i Estonii (70 000). Najwyższy odsetek osób głosujących po raz pierwszy spodziewany jest w Belgii, Francji i na Cyprze – odpowiednio 9,8%, 9,0% i 8,7% wszystkich uprawnionych do głosowania.

Kiedy wyniki głosowania?

Wstępne wyniki wyborów europejskich mogą zostać opublikowane dopiero po godzinie 23:00, kiedy zamknięte zostaną ostatnie lokale wyborcze we Włoszech. Wcześniej Parlament opublikuje szacunkowe wyniki, oparte na sondażach exit poll – zapowiada PE.

Według aktualnych zapowiedzi, pierwszy zestaw dostępnych krajowych danych szacunkowych zostanie opublikowany około godz. 18.15, a pierwsza prognoza składu nowego Parlamentu spodziewana jest około godz. 20.15-20.30 (orientacyjna godzina), również ma być oparta na krajowych danych szacunkowych. Pierwsze wstępne wyniki z niektórych państw członkowskich UE i szacunki dla pozostałych, a także drugą prognozę miejsc planuje się opublikować około godz. 23.15-23.30 (orientacyjna godzina).

Zaktualizowane prognozy będą pojawiać się w miarę otrzymywania przez służby Parlamentu informacji od władz krajowych. Ostatnia zaktualizowana prognoza spodziewana jest około 01: 00, w poniedziałek 10 czerwca – przewiduje PE.

Wstępne wyniki wyborów są zapowiadane w poniedziałek 10 czerwca o godz. 11.00.

Co po wyborach?

Pierwsza sesja plenarna nowej kadencji odbędzie się 16–19 lipca w Strasburgu.

Przed tą sesją posłowie utworzą grupy polityczne.

Na pierwszym posiedzeniu plenarnym Parlament wybierze przewodniczącego, wiceprzewodniczących i kwestorów, a także podejmie decyzję o liczbie posłów, którzy będą zasiadać w każdej komisji parlamentarnej.

Na późniejszym etapie posłowie do Parlamentu Europejskiego będą głosować nad wyborem nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej. Następnie będą oceniać kandydatów na komisarzy w drodze przesłuchań publicznych. Aby objąć urząd, nowa Komisja będzie musiała uzyskać zgodę Parlamentu w głosowaniu plenarnym.

Nowi posłowie do PE powrócą do rozpatrywania i zmieniania prawodawstwa, analizowania pracy innych instytucji UE i debatowania nad aktualnymi kwestiami.

Posty powiązane

error: Content is protected !!