Scroll Top
huragan satelita

Sentinel-1C to satelita zobrazowania radarowego, który przyczyni się do wykrywania i monitorowania m.in. powodzi, roślinności, leśnictwa i działalności rolniczej.
Fot. Pixabay

Sentinel-1C to satelita zobrazowania radarowego, który przyczyni się do wykrywania i monitorowania m.in. powodzi, roślinności, leśnictwa i działalności rolniczej.
Fot. Pixabay

Kolejny satelita programu Copernicus pomyślnie umieszczony na orbicie

Wczoraj wieczorem z europejskiego portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej pomyślnie wystrzelono zupełnie nowego satelitę Copernicus Sentinel na pokładzie rakiety Vega C obsługiwanej przez Arianespace z europejskiego portu kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej.

Satelita wysłał swój pierwszy sygnał na Ziemię o godzinie 00:12 czasu środkowoeuropejskiego, co oznacza, że ​​pomyślnie okrążono go.

Komisja Europejska wystrzeliła dodatkowego satelitę Copernicus Sentinel, zwanego Sentinel-1C, aby w dalszym ciągu dostarczać użytkownikom publicznym i prywatnym najnowocześniejsze, bezpłatne dane i usługi z zakresu obserwacji Ziemi.

Andrius Kubilius, komisarz ds. obrony i przestrzeni kosmicznej, powiedział: – Udane wystrzelenie satelity Copernicus Sentinel-1C dzisiejszego wieczoru na pokładzie europejskiej rakiety nośnej Vega-C jest kamieniem milowym nie tylko dla programu Copernicus, ale także dla programu kosmicznego UE i Unia jako całość. W obecnym krajobrazie geopolitycznym autonomiczne dane z obserwacji Ziemi i autonomiczny dostęp do przestrzeni kosmicznej są dla Unii jeszcze ważniejsze. Komisja pracuje nad zapewnieniem UE stałego i niezależnego dostępu do danych pochodzących z obserwacji Ziemi i przestrzeni kosmicznej, aby jak najlepiej służyć i chronić swoich obywateli.

Sentinel-1C to satelita zobrazowania radarowego, który przyczyni się do wykrywania i monitorowania m.in. wycieków ropy i nielegalnej działalności na morzu, powodzi, gór lodowych i koncentracji lodu morskiego, osuwisk, terenu, aktywności wulkanicznej i sejsmicznej, roślinności, leśnictwa i działalności rolniczej. Zapewnia dostęp do aktualnych danych optycznych, które umożliwią podmiotom publicznym i prywatnym usprawnienie procesu decyzyjnego i lepsze radzenie sobie z palącymi wyzwaniami środowiskowymi, takimi jak aktywność sejsmiczna, powodzie i inne.

Sentinel-1C wzmacnia także Copernicus, najbardziej zaawansowany na świecie system obserwacji Ziemi, zapewniając redundancję i odporność systemu.

Po kalibracji i testach na orbicie wkrótce dostarczy pierwsze obrazy radarowe naszej planety. Start jest efektem współpracy z zaufanymi partnerami, Europejską Agencją Kosmiczną i Arianespace.

 

Źródło informacji: komunikat prasowy KE

Posty powiązane

error: Content is protected !!