Każda broń jednakowo groźna, każdy jej posiadacz jednakowo zbadany?
Fot. mtorben z Pixabay
Każda broń jednakowo groźna, każdy jej posiadacz jednakowo zbadany?
Fot. mtorben z Pixabay
Masz broń łowiecką? Badaj się
6 listopada posłowie Polska2050-TD złożyli w Sejmie poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o broni i amunicji.
Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł Ewa Szymanowska. Projekt został skierowany do konsultacji społecznych, zgodnie z nowym Regulaminem Sejmu.
Dotyczy nałożenia na osoby posiadające pozwolenia na posiadanie broni w celach łowieckich obowiązku okresowych badań lekarskich i psychologicznych potwierdzających spełnianie kryteriów zdrowotnych związanych z posiadaniem broni oraz zwiększenia ich częstotliwości, tj. raz na 2 lata miałoby być wymagane przeprowadzenie badań dla osób w wieku powyżej 70 lat i raz na 5 lat dla osób młodszych.
W uzasadnieniu podano m.in., że to zrównanie obowiązków osób posiadających broń w celach łowieckich i w celach ochrony (osobistej oraz osób i mienia).
Z wiekiem spada sprawność, a wzrasta zagrożenie niecelowym lub niedozwolonym użyciem broni.
Jak podano, broń w celach łowieckich na koniec 2023 roku posiadało 173 560 osób. W 2023 roku popełniono 603 przestępstwa z użyciem broni palnej, w tym 39 zabójstw (w tym także usiłowania). Odnotowano też „liczne” przypadki incydentów z bronią palną podczas polowań, a w ciągu ostatnich 5 lat doszło do „co najmniej 13 wypadków śmiertelnych związanych z polowaniami”. Mieli ginąć myśliwi, naganiacze, przypadkowe osoby. Ofiarami myśliwych padają też (pomyłkowo) zwierzęta objęte ochroną.
Jak dodano, myśliwi mieli być objęci badaniami na podstawie ustawy z 22 marca 2018 roku – obowiązek ten przed wejściem w życie zniesiono ustawą z 26 stycznia 2023 jako likwidowanie zbędnych barier.
Teraz ustawa miałaby wejść w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia.