Scroll Top
coraz niższe euro

Z KPO do Polski trafiło już prawie 100 mld zł, w przyszłym roku polską gospodarkę zasili 29 mld zł.
Fot. Gundula Vogel z Pixabay

Z KPO do Polski trafiło już prawie 100 mld zł, w przyszłym roku polską gospodarkę zasili 29 mld zł.
Fot. Gundula Vogel z Pixabay

MFiPR: Polska złożyła 6. i 7. wniosek o płatność z KPO

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podpisała 6. i 7. wniosek o płatność z Krajowego Planu Odbudowy.

Dzięki temu w przyszłym roku polską gospodarkę zasili 29 mld zł.

Do Komisji Europejskiej złożyliśmy już w sumie siedem z dziewięciu zaplanowanych wniosków. Dwa ostatnie zamierzamy wysłać w kwietniu i grudniu 2026 roku, a będzie on rekordowy pod względem liczby i skali inwestycji realizowanych w całej Polsce z KPO. Do Polski wpłynie w przyszłym roku w sumie ponad 110 mld zł.

Szósty i siódmy wniosek o płatność z KPO, które opiewają w sumie na 29 mld zł, zawierają 43 mierniki. Obejmują one realizację reform i inwestycji z takich obszarów jak: czysta i bezpieczna energetyka, cyfryzacja, infrastruktura, ekologiczny transport czy też ochrona zdrowia i rolnictwo.

Te pieniądze zainwestujemy m. in. w:

– budowę i modernizację kolei;

– pasażerski tabor kolejowy;

– zakup ekologicznych autobusów;

– termomodernizację szkół i przedszkoli;

– zwiększenie dostępu do bardzo szybkiego internetu tam, gdzie go brakuje;

– cyfryzację usług medycznych;

– modernizację szpitali i doposażenie uczelni medycznych w sprzęt badawczy;

– rozwój sieci przesyłowych, infrastrukturę elektroenergetyczną i technologie wodorowe.

Do tej pory z KPO podpisaliśmy już 938 tys. umów na ponad 168 mld zł, co stanowi 70 proc. całej alokacji przewidzianej dla naszego kraju. Na realizację wielu inwestycji z pięciu dotychczas złożonych wniosków o płatność do Polski trafiło już prawie 100 mld zł.

 

Źródło informacji: MFiPR; PAP MediaRoom

Czytaj też:

Jak wydajemy pieniądze z KPO?

Posty powiązane

error: Content is protected !!