Z KPO do Polski trafiło już prawie 100 mld zł, w przyszłym roku polską gospodarkę zasili 29 mld zł.
Fot. Gundula Vogel z Pixabay
Z KPO do Polski trafiło już prawie 100 mld zł, w przyszłym roku polską gospodarkę zasili 29 mld zł.
Fot. Gundula Vogel z Pixabay
MFiPR: Polska złożyła 6. i 7. wniosek o płatność z KPO
Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podpisała 6. i 7. wniosek o płatność z Krajowego Planu Odbudowy.
Dzięki temu w przyszłym roku polską gospodarkę zasili 29 mld zł.
Do Komisji Europejskiej złożyliśmy już w sumie siedem z dziewięciu zaplanowanych wniosków. Dwa ostatnie zamierzamy wysłać w kwietniu i grudniu 2026 roku, a będzie on rekordowy pod względem liczby i skali inwestycji realizowanych w całej Polsce z KPO. Do Polski wpłynie w przyszłym roku w sumie ponad 110 mld zł.
Szósty i siódmy wniosek o płatność z KPO, które opiewają w sumie na 29 mld zł, zawierają 43 mierniki. Obejmują one realizację reform i inwestycji z takich obszarów jak: czysta i bezpieczna energetyka, cyfryzacja, infrastruktura, ekologiczny transport czy też ochrona zdrowia i rolnictwo.
Te pieniądze zainwestujemy m. in. w:
– budowę i modernizację kolei;
– pasażerski tabor kolejowy;
– zakup ekologicznych autobusów;
– termomodernizację szkół i przedszkoli;
– zwiększenie dostępu do bardzo szybkiego internetu tam, gdzie go brakuje;
– cyfryzację usług medycznych;
– modernizację szpitali i doposażenie uczelni medycznych w sprzęt badawczy;
– rozwój sieci przesyłowych, infrastrukturę elektroenergetyczną i technologie wodorowe.
Do tej pory z KPO podpisaliśmy już 938 tys. umów na ponad 168 mld zł, co stanowi 70 proc. całej alokacji przewidzianej dla naszego kraju. Na realizację wielu inwestycji z pięciu dotychczas złożonych wniosków o płatność do Polski trafiło już prawie 100 mld zł.
Źródło informacji: MFiPR; PAP MediaRoom
Czytaj też:
Jak wydajemy pieniądze z KPO?














