Scroll Top
ciężarówka


Transportowcy będą zadowoleni z nowego uregulowania dotyczącego transportu z Ukrainy?
Fot. Falco z Pixabay


Transportowcy będą zadowoleni z nowego uregulowania dotyczącego transportu z Ukrainy?
Fot. Falco z Pixabay

MI: Dyskusja ministrów ds. transportu państw Grupy Wyszehradzkiej o rewizji umowy UE–Ukraina

Funkcjonowanie rynku przewozów drogowych w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz umowy Unia Europejska – Ukraina ws. transportu drogowego towarów było przedmiotem dyskusji ministrów i wiceministrów ds. transportu państw Grupy Wyszehradzkiej.

W debacie w formule on-line zorganizowanej przez Czechy, sprawujące obecnie prezydencję w Grupie V4, wzięli udział: wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz, minister transportu Czech Martin Kupka, wiceminister transportu Słowacji Igor Choma oraz wiceminister budownictwa i transportu Węgier János Kerékgyártó.

Ministrowie omówili poglądy i stanowiska państw V4 na temat projektu mandatu opublikowanego przez Komisję Europejską, który dotyczy zgody KE na rewizję umowy między UE a Ukrainą w sprawie liberalizacji rynku przewozów drogowych. Możliwość zmiany tej umowy jest efektem intensywnych i wielopłaszczyznowych starań strony polskiej, która konsekwentnie wskazywała, że jej dotychczasowe funkcjonowanie negatywnie oddziaływało na polską branżę przewozów drogowych.

— Udało nam się przekonać naszych partnerów do konieczności prac nad rewizją treści tej umowy, która od czerwca 2022 r. zniosła obowiązek posiadania zezwoleń na przewozy komercyjne przez ukraińskich przewoźników. Jej dotychczasowe funkcjonowanie budzi liczne zastrzeżenia transportowców nie tylko z Polski, ale i państw Grupy Wyszehradzkiej. Pracujemy nad przywróceniem równowagi na rynku przewozów drogowych do i z Ukrainy, mając oczywiście na uwadze wsparcie dla naszego sąsiada, walczącego z rosyjską agresją — powiedział wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz.

Ministrowie przeprowadzili wstępną dyskusję na temat przedstawionych przez Komisję Europejską propozycji zmian w umowie i omówili dalsze możliwe działania w tej sprawie w gronie państw Grupy Wyszehradzkiej. Stanowiska przekazane przez ministrów krajów Grupy V4 były zasadniczo zbieżne, równie krytyczne wobec dotychczasowej praktyki i skutków funkcjonowania przedmiotowej umowy.

 

Źródło informacji: MI; PAP MediaRoom

Posty powiązane

error: Content is protected !!