Scroll Top
s2


Zmiany w Sejmie – tym, czy następnym?
Fot. MP


Zmiany w Sejmie – tym, czy następnym?
Fot. MP

Paweł Kukiz zabrał swoje nazwisko sejmowemu klubowi

Nie ma już klubu poselskiego Kukiz’15. Wczoraj poinformował o tym poseł Paweł Kukiz, a dziś na stronie internetowej Sejmu naniesiono zmianę

Zamiast koła Kukiz’15 mamy teraz  „Wolnych Republikanów”. Co dziwne, przy nazwiskach posłów umieszczono tylko jeden wyraz: „Republikanie”. Dziwny minimalizm  czy może spodziewany kierunek dalszych ewolucji?

Poza tym nic się nie zmienia – jak było, tak jest czterech członków tego koła.

Historia – bywało lepiej…

Komitet wyborczy Kukiz’15 powstał w 2015 roku i wprowadził do Sejmu 42 posłów (lider miał ponad 76 tys. głosów). Po wyborach Kukiz powołał stowarzyszenie o nazwie Kukiz’15 – jak tłumaczył na sejmowej stronie internetowej koła, dotąd funkcjonującej, „zarazem realizując obietnicę niezakładania partii politycznej i odrzucenia pobierania subwencji z budżetu. Nasz ruch udowodnił w ten sposób, że polityka może być na dobrym poziomie bez takich pieniędzy, że da się funkcjonować bez milionowych zastrzyków z kieszeni podatników. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w pierwszej połowie 2016 roku i rozpoczęło swoje działanie na terenie całego kraju, opierając się na 41 okręgach wyborczych. W trakcie kadencji skład klubu poselskiego uszczuplił się o posłów, którym nie zależało na realizacji podstawowych idei z którymi ruch startował w wyborach. Dzięki temu klub poselski przybliżył się do koncepcji tak zwanego „oddziału specjalnego” złożonego z ludzi, dla których realizacja idei takich jak JOWy, antypartyjność, referenda obligatoryjne, była ważniejsza od jakichkolwiek partykularnych interesów. Przez całą kadencję ruch jest pod ostrzałem mediów, które częściej bądź rzadziej oskarżały nas o rozpad. Zaś KUKIZ15 nadal istnieje” – taką historię można przeczytać na stronie koła sejmowego Koło Poselskie Kukiz’15, po otwarciu zakładki „strona WWW:http://kukiz15.org”.

Jednak 31 lipca 2020 roku Paweł Kukiz postanowił założyć partię Kukiz’15. 11 stycznia 2023 roku Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek Państwowej Komisji Wyborczej wyrejestrował ją, bo nie złożyła sprawozdania finansowego za 2021 rok.

19 kwietnia 2023 r. powstała partia KUKIZ15 – na podanej wyżej stronie internetowej koła podawana jest jako wciąż działająca.

Trzeba też odnotować, że w 2019 roku zostało podpisane porozumienie programowe między KUKIZ15 oraz Polskim Stronnictwem Ludowym – programowe czy nie, na pewno było to porozumienie przedwyborcze i w jego efekcie na listach wyborczych PSL znaleźli się kandydaci na posłów, wystawieni przez Kukiz15. Utworzyli jednak odrębne koło w Sejmie. Koło Poselskie Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia w końcu kadencji IX Sejmu liczyło już tylko 3 posłów.

Tendencja spadkowa zostanie zatrzymana?

W wyborach parlamentarnych z 2023 roku kandydaci Kukiz15 startowali z list PiS. Wprowadzili trzech posłów, znów działających po wyborach w odrębnym kole jako Kukiz’15. I stan taki trwał aż do lipca tego roku, kiedy do koła dołączył poseł występujący z PiS – Jan Krzysztof Ardanowski.

Jan Krzysztof Ardanowski zrzeszył się

We wrześniu Ardanowski założył partię Wolność i Dobrobyt, marząc o skupieniu pod tym „namiotem” czy „parasolem” innych prawicowców. Miałoby to działać podobnie jak „Konfederacja” – jako wspólny front wyborczy, bez konieczności osiągnięcia 8 proc. wymaganych dla koalicji. Nie nastąpiły dotąd jednak żadne sukcesy – poza rejestracją…

W statucie nowej partii znalazły się jednak same „pozawyborcze” i nad wyraz ambitne hasła: partia ma działać w celu umocnienia niepodległego i suwerennego bytu Rzeczpospolitej Polskiej, zapewnienia wolności (złośliwcom dopowiadam, że chodzi o wolność obywateli) i dobrobytu, objęcia ochroną gospodarki (wymieniono gospodarstwa rolne, ale tylko te rodzinne), propagowania postaw patriotycznych, ochrony rodziny i wspierania organizacji religijnych i społecznych, niwelowania barier awansu.

Teraz sejmowy klub Kukiz’15 postanowił więc zmienić nazwę, też idąc w „kierunku wolnościowym” – mamy „Wolnych Republikanów”, albo „Republikanów”. Czyżby demokrację miał zastąpić republikanizm? Jak będzie zdefiniowany?

Trzeba zauważyć, że wszyscy trzej posłowie od Kukiza mieli dobre imię, a nawet wypracowali sobie niezłe nazwiska. Czy idą wybory i czy przejdą w nich, kandydując z nowej listy nowej partii?

Posty powiązane

error: Content is protected !!