Fot. kalhh z Pixabay
Fot. kalhh z Pixabay
Pieniądze z ubezpieczeń także do OSP
Wpływami od ubezpieczycieli po połowie podzielą się OSP i PSP.
Potrzebą doprecyzowania przepisów tłumaczą posłowie potrzebę nowelizacji ustawy o ochotniczych strażach pożarnych i ustawy ochronie przeciwpożarowej.
Ale zmiany idą dalej.
Projekt ma pozwolić na racjonalne i efektywne wydatkowanie środków na cele ochrony przeciwpożarowej oraz na równomierne wsparcie wszystkich jednostek ochrony przeciwpożarowej.
Ustawa o OSP
Doprecyzowanie dotyczące zadań ma polegać na zmianie nadającej wprowadzeniu do art. 3 brzmienie: „Do zadań ochotniczych straży pożarnych należy w szczególności podejmowanie działań w celu ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska przez:”.
Ustawa o ochronie p.poż.
Jak podają projektodawcy, obecnie 10 proc. środków z ubezpieczenia od ognia jest przekazywanych do PSP – a po zmianie OSP i PSP podzielą się tymi wpływami, tak jak było do 2017 r.
Podział ma być po 50 proc.
Środki te będą przeznaczone wyłącznie na cele związane z ochroną przeciwpożarową.
Bo zdaniem autorów projektu nowelizacja z 2017 r. naruszała konstytucję, zasadę pomocniczości i prawa obywateli w postaci prawa do stowarzyszenia.
„Następstwem obecnie proponowanej zmiany ustawy o ochronie przeciwpożarowej będzie optymalne wykorzystanie środków dla OSP. Podział środków będzie dokonywany adekwatnie do potrzeb, z uwzględnieniem innych źródeł finansowania ochotniczych straży pożarnych, co przyczyni się do bardziej racjonalnego gospodarowania środkami publicznymi, przy zachowaniu nadzoru społecznego nad procesem przydziału środków” – podano w uzasadnieniu.
Ustawa ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia. Do środków finansowych z wpływów uzyskanych, a nie przekazanych przez zakłady ubezpieczeń z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia od ognia do dnia wejścia w życie ustawy stosuje się przepisy zmienione.