Inwestować w składki ubezpieczeniowe czy rozwój gospodarki?
Fot. Gerd Altmann z Pixabay
Inwestować w składki ubezpieczeniowe czy rozwój gospodarki?
Fot. Gerd Altmann z Pixabay
Płacić czy nie płacić na ubezpieczenie?
Czy dobrowolność płacenia składek ubezpieczeniowych powinna dotyczyć tylko przedsiębiorców, czy może także rolników?
Posłowie Konfederacji złożyli w Sejmie projekt zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który dotyczy stopniowej likwidacji obowiązku opłaty składek na ubezpieczenie społeczne na rzecz wprowadzenia systemu dobrowolnych składek uiszczanych przez przedsiębiorców.
Jak podają, w pierwszym roku dobrowolność ubezpieczeń miałaby objąć mikroprzedsiębiorców, w drugim małych i średnich przedsiębiorców, a od trzeciego roku – wszystkich przedsiębiorców.
Zdaniem posłów, opłata składek ZUS (w 2025 ma to być ok. 1800 zł miesięcznie) jest zbyt dużym obciążeniem. Jak wyliczają, miesięcznie suma składek emerytalnych, rentowych i wypadkowych wynosi ok. 1,07 mld złotych. Jeśli jedna czwarta uprawnionych skorzysta z możliwości rezygnacji z opłacania składek, roczne uszczuplenie wpływów do ZUS sięgnie ok. 2,5 mld zł.
Posłowie nie piszą, co stanie się z tymi, którzy nie opłacą sobie możliwości skorzystania ze świadczeń.
Jak jednak podnoszą, skorzysta gospodarka – bariery rozwojowe dla małych firm będą zniesione.
Czy można podobną dobrowolność opłacania składek wprowadzić dla rolników?
Niedawno KRIR domagała się do MRiRW podniesienia emerytur rolniczych. Otrzymała odpowiedź, z której wynika, że świadczenia dla rolników są waloryzowane i nie mogą być niższe od kwoty najniższej emerytury pracowniczej.
Milczeniem skwitowano twierdzenie KRIR, przypominającej: „Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Koalicji Obywatelskiej popierali postulat zrównania emerytury rolniczej z KRUS do minimalnej emerytury z ZUS (z 90 do 100%) podczas IX kadencji Sejmu, dlatego samorząd rolniczy wnosi aby obecna koalicja rządząca dokonała wyczekiwanych przez rolników zmian w emeryturach rolniczych.”
Czytaj też:
Udzielający odpowiedzi KRIR wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak podziękował wszakże za przesłane uwagi i spostrzeżenia i zauważył zachęcająco: „W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi bierzemy pod uwagę wszystkie wnioski i postulaty dotyczące systemu ubezpieczenia społecznego rolników. W chwili obecnej rozpoczynamy prace nad nowelizacją przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników i w związku z tym analizowane są różne propozycje zmian w tych przepisach”.
Czy może rolników obejmie także propozycja Konfederacji?…
Czytaj też: