Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej pozwoli na sprawniejsze prowadzenie działań właściwym służbom w celu ochrony życia i zdrowia ludzi oraz ochrony mienia – podaje rząd.
Fot. Ulrike Mai z Pixabay
Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej pozwoli na sprawniejsze prowadzenie działań właściwym służbom w celu ochrony życia i zdrowia ludzi oraz ochrony mienia – podaje rząd.
Fot. Ulrike Mai z Pixabay
Po co stan klęski żywiołowej po powodzi?
W projekcie rozporządzenia o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego ogłoszono zasady obowiązywania tego stanu.
Zgodnie z projektem, stan klęski żywiołowej ma obowiązywać przez maksymalny dopuszczalny czas – tj. 30 dni i obejmować (premier zapowiedział na konferencji, że będą zmiany w tym wykazie, będzie on uaktualniany):
1)w województwie dolnośląskim – powiaty kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lwówecki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenią Górę;
2) w województwie opolskim – powiaty głubczycki, nyski i prudnicki oraz gminę Strzeleczki w powiecie krapkowickim;
3) w województwie śląskim – powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą.
W projekcie dopuszcza się stosowanie następujących ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela:
1) obowiązku opróżnienia lub zabezpieczenia lokali mieszkalnych bądź innych pomieszczeń;
2) nakazu ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, obszarów i obiektów;
3) nakazu lub zakazu przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach;
4) nakazu lub zakazu określonego sposobu przemieszczania się.
Rozporządzenia ma wejść w życie z dniem ogłoszenia.
To wszystko, co w nim uregulowano.
W uzasadnieniu podano:
„Na podstawie analizy zdarzeń i podjętych interwencji ratowniczych związanych z bieżącą, krytyczną sytuacją powodziową na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stwierdza się wystąpienie katastrofy naturalnej spowodowanej intensywnymi opadami deszczu i wystąpieniem powodzi na terenie części województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Stwierdzono zagrożenie dla życia i zdrowia dużej liczby osób, występowanie uszkodzeń i zniszczeń w mieniu w wielkich rozmiarach, wystąpienie utrudnień bytowych dla mieszkańców objętych skutkami zagrożenia, a także zagrożenie dla środowiska naturalnego. Wystąpiły problemy związane z ewakuacją ludności, zapewnieniem dostępu do energii elektrycznej, wody pitnej oraz żywności, a także dostępem do podstawowych potrzeb bytowych. Niezbędne stało się zastosowanie nadzwyczajnych środków.
Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej pozwoli na sprawniejsze prowadzenie działań właściwym służbom w celu ochrony życia i zdrowia ludzi oraz ochrony mienia. Pozwoli także usprawnić przemieszczanie się środków transportowych niezbędnych dla prowadzenia działań ratowniczych, a także na sprawniejsze współdziałanie służb i organów państwa”.
Czytaj też: