Scroll Top
pojazd kluczyk

Nietrzeźwy na własnym podwórku nie powoduje zagrożenia w ruchu lądowym.
Fot. rutchapong moolvai z Pixabay

Nietrzeźwy na własnym podwórku nie powoduje zagrożenia w ruchu lądowym.
Fot. rutchapong moolvai z Pixabay

Podwórka nie obejmuje „ruch lądowy”

Rzecznik Praw Obywatelskich składa do Sądu Najwyższego kasację na korzyść skazanego  za kierowanie autem w ruchu lądowym w stanie nietrzeźwości,  choć uczynił to wyłącznie na podwórku swej posesji.

Po raz kolejny RPO informuje o skazaniu za jazdę w stanie nietrzeźwości poza terenem obejmującym „ruch lądowy”, czyli poza obszarem ogólnodostępnym i wykorzystywanym przez nieograniczoną liczbę osób.

Obywatel został skazany za to, że w 2021 r. kierował samochodem w ruchu lądowym w stanie nietrzeźwości (1,48 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu) – za przestępstwo z art. 178a § 1 k.k. sąd pierwszej instancji skazał go na  8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu, orzekł 5 tys. zł świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej i zakazał mu też prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na 3 lata.

W 2024 r. Sąd Okręgowy utrzymał w mocy zaskarżony wyrok.

Jak podnosi RPO, skazany prowadził pojazd mechaniczny na terenie prywatnej posesji, na podwórku, na którym nie odbywał się ruch lądowy w rozumieniu art. 178 a § 1 k.k. Sąd tego nie uwzględnił. To zaś spowodowało rażącą niesprawiedliwość wyroku.

RPO wnosi do SN o uchylenie prawomocnego wyroku i zwrot sprawy sądowi II instancji do ponownego rozpoznania.

Czytaj też:

Czy można jeździć po polu czy podwórku w stanie nietrzeźwości?

Posty powiązane

error: Content is protected !!