Scroll Top
wilk

Czy powinno się w Polsce podjąć kroki zmierzające do redukcji populacji wilka i niedźwiedzia?
Fot. Alexa z Pixabay

Czy powinno się w Polsce podjąć kroki zmierzające do redukcji populacji wilka i niedźwiedzia?
Fot. Alexa z Pixabay

Polowanie na wilka czy niedźwiedzia niewykluczone?

O potrzebie takich działań mówił w Sejmie poseł Piotr Uruski – i powoływał się na inne kraje.

Jak przekonywał poseł, populacja wilka i niedźwiedzia nie jest już zagrożona. Zagrożone bywa przez te zwierzęta życie ludzkie.

– Coraz częściej pojawiające się materiały dotyczące zagrożenia ze strony niedźwiedzi i wilków w mediach czy na portalach internetowych świadczą o zwiększającym się problemie i coraz większych obawach mieszkańców. Na tę sytuację reagują lokalne samorządy, np. w dniu 18 czerwca 2024 r. Rada Miejska w Zagórzu podjęła apel w sprawie podjęcia działań zmierzających do zminimalizowania zagrożenia ze strony konfliktowych, dużych i chronionych drapieżników. Zebrano blisko 2300 podpisów mieszkańców gminy Zagórz popierających ten apel.

Przez lata ochrony populacja tych zwierząt zwiększyła liczebność.

– W związku z tym odstrzał redukcyjny lub odłowienie części osobników jest całkowicie uzasadnione – stwierdził poseł i powoływał się na podobne decyzje podjęte już w innych krajach:

– Przykładami mogą być kraje skandynawskie czy też nasi południowi sąsiedzi, gdzie dokonuje się odstrzału dla zarządzania populacją w związku z zagrożeniem dla zwierząt gospodarskich, a nawet bezpieczeństwa ludzi. Na Słowacji zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa do 15 stycznia 2025 r. myśliwi mogli odstrzelić 74 sztuki wilków, które według opinii resortu wyrządzają szkody w gospodarstwach rolnych. Słowacy w części kraju wprowadzają stan wyjątkowy, a rząd zatwierdził odstrzał 350 niedźwiedzi. Z takiego powodu również w Szwecji będzie dokonany odstrzał blisko połowy ich populacji. W Rumunii po odstrzale 220 osobników w 2023 r. po śmierci 19-letniej turystki parlament w roku 2024 zatwierdził ustawę umożliwiającą odstrzał 481 niedźwiedzi. Należy nadmienić, że w grudniu 2024 Komitet Konwencji Berneńskiej zagłosował za obniżeniem statusu ochronnego wilka na terenie Unii Europejskiej. Biorąc to wszystko pod uwagę, powinno się w Polsce podjąć kroki zmierzające do redukcji populacji wilka i niedźwiedzia – zaapelował poseł.

Posty powiązane

error: Content is protected !!