Scroll Top
demonstracja grenadierów

Wczorajsza demonstracja pod Policją na Grenadierów w Warszawie, gdzie przewieziono obu ministrów; fot. MP

Wczorajsza demonstracja pod Policją na Grenadierów w Warszawie, gdzie przewieziono obu ministrów; fot. MP

Prezydent Andrzej Duda: Jestem głęboko wstrząśnięty

„Nie spocznę, nie przestraszę się” – zadeklarował dziś w wygłoszonym oświadczeniu prezydent Andrzej Duda.

KRS odmówił zgody na zmiany we władzach TVP, wprowadzone przez ministra Sienkiewicza – poinformował prezydent od razu na początku wygłoszonego dziś oświadczenia.

Jako „drugą batalię dotyczącą legalności” określił prezydent kwestię ułaskawienia przez niego w 2015 roku ministrów Kamińskiego i Wąsika. To była sprawa polityczna – ocenił. Wyrok wydano tuż przed wyborami. Chodziło o korupcję, więc prowadzący z nią walkę powinni być pod opieką państwa. Stąd ułaskawienie przez prezydenta przed objęciem przez nich stanowisk w rządzie powoływanym w 2015 roku. Decyzję tę od początku krytykowano. – Stałem i stoję na stanowisku, że panowie ministrowie w 2015 roku zostali ułaskawieni prawomocnie i ich mandaty są w związku z tym aktualne – mówił dziś, po zaaresztowaniu obu ministrów, prezydent Andrzej Duda.

Jak podkreślił, sprawa wciąż ma podłoże polityczne, o czym świadczy gorliwość sądów – procedury toczą się zwykle długo, a tym razem sądy i sędziowie działali błyskawicznie, przy wsparciu nowej koalicji rządzącej.

Zamknięto w areszcie ludzi krystalicznie uczciwych, którzy chcieli uczciwego państwa. Zrobiono to z brutalnością i bezwzględnością. Tymczasem wielu przestępców chodzi po ulicach, a niektórzy nawet mają europejskie mandaty poselskie – zauważył prezydent.

– Ja nie spocznę w walce o uczciwe i sprawiedliwe państwo polskie – zadeklarował Andrzej Duda. Oznacza to również dalszą walkę o wolność dla ministrów Kamińskiego i Wąsika. „Nie spocznę, nie przestraszę się” – deklarował prezydent i apelował o spokój. Można uczestniczyć w zgromadzeniach i manifestacjach, ale powinny być one spokojne i godne – podkreślał. Nikt nie powinien być zagrożony i narażony – apelował prezydent i oświadczył, że wierzy w to, że metodami uczciwymi można przywrócić sprawiedliwość i uczciwość. Sprawiedliwość, uczciwość i wolna Polska muszą zwyciężyć, to nasz obowiązek – tym zapewnieniem zakończył prezydent swoje dzisiejsze oświadczenie.

Wczoraj po zaaresztowaniu w Pałacu Prezydenta ministrów Kamińskiego i Wąsika, na stronie internetowej prezydenta ukazała się notatka z wypowiedzią prezydenckiej minister Grażyny Ignaczak–Bandych, szefującej Kancelarii Prezydenta RP.

„– Chcę zaznaczyć, że nikt nie okazał mi żadnego dokumentu, na podstawie którego policja mogłaby wejść do Kancelarii. Wszyscy wiedzieli, że jestem na miejscu. Komunikowałam, że jestem na miejscu i będę tak długo jak będzie potrzeba. Kiedy rozmawialiśmy z panami ministrami w jednym z gabinetów, weszli policjanci i zatrzymali gości Pana Prezydenta – przekazała.

– Została naruszona godność polskiego państwa, godność panów ministrów, panów posłów – zaznaczyła Grażyna Ignaczak–Bandych.”

Na jutro zapowiedziano manifestację PiS pod Sejmem. Zwołano ją wtedy, gdy nowy rząd podjął pierwsze decyzje wprowadzające zmiany w TVP. Manifestacja miała odbywać się w trakcie obrad Sejmu. Marszałek Szymon Hołownia i prezydium Sejmu zdecydowały jednak o przesunięciu terminu drugiego posiedzenia Sejmu X kadencji, zapowiadanego na 10-12 stycznia – ma ono rozpocząć się dopiero za tydzień. Głównym przedmiotem obrad będzie budżet państwa na 2024 rok. Sejm musi uchwalić ten dokument i do końca stycznia powinien on trafić do podpisu prezydenta.

 

Transparent pod komendą Policji na ul. Grenadierów w Warszawie, gdzie przewieziono wczoraj zaaresztowanych ministrów Kamińskiego i Wąsika przed przekazaniem ich do aresztu. Fot. MP

 

Wczorajsza demonstracja pod Policją na Grenadierów w Warszawie, gdzie przewieziono obu ministrów; fot. MP

Demonstracja pod policją na Grendierów
Wczorajsza demonstracja pod Policją na Grenadierów w Warszawie, gdzie przewieziono obu ministrów; fot. MP

Posty powiązane

error: Content is protected !!