Narasta problem nielegalnego wjazdu do lasu i liczne są sygnały obywatelskie o uciążliwym hałasie i szkodach.
Fot. StockSnap z Pixabay
Narasta problem nielegalnego wjazdu do lasu i liczne są sygnały obywatelskie o uciążliwym hałasie i szkodach.
Fot. StockSnap z Pixabay
Quady i motocykle rozjeżdżają lasy?
Tak uważa minister klimatu i środowiska i zapowiada najpierw karanie, a wkrótce jeszcze zaostrzenie odpowiedzialności sprawców.
Tematem zajęła się Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, która rozpatrzyła informację na temat degradacji siedlisk przyrodniczych oraz przeciwdziałania nielegalnym rajdom quadami, motocyklami i autami terenowymi w lasach.
Informację przedstawili: podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, główny konserwator przyrody – Mikołaj Dorożała, zastępca Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska – Anna Ronikier-Dolańska, główny inspektor straży leśnej w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych – Tomasz Wisłocki oraz główny specjalista w Departamencie Prawa Karnego w Ministerstwie Sprawiedliwości – sędzia Bartosz Jakubowski.
Jak podano, w związku z narastającym problemem nielegalnego wjazdu do lasu i licznymi sygnałami obywatelskimi o uciążliwym hałasie i szkodach czynionych w środowisku przyrodniczym przez pojazdy mechaniczne wykorzystywane w celach rozrywki, minister klimatu i środowiska wystąpiła do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z prośbą o zastąpienie praktyki pouczeń konsekwentnym karaniem za czyny związane z nielegalnym wjazdem tymi pojazdami na tereny leśne, zwłaszcza poza drogami leśnymi.
Minister wystąpiła też do ministra sprawiedliwości o podjęcie prac legislacyjnych, których celem jest zaproponowanie zaostrzenia odpowiedzialności sprawców takich czynów. Resort środowiska wystąpił również do ministra infrastruktury o rozważenie propozycji zmian legislacyjnych umożliwiających identyfikację kierowców pojazdów mechanicznych typu quad czy motocykl krosowy, naruszających zakaz wjazdu do lasu w miejscach, w których jest to niedozwolone. Podjęta została również przez resort środowiska współpraca z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji w celu intensyfikacji działań Policji w tym obszarze.
W trakcie dyskusji posłowie omówili m.in. podejmowane działania mające na celu zwalczanie zjawiska tzw. nielegalnych rajdów w lasach i parkach, przygotowywane zmiany legislacyjne w zakresie zaostrzenia kar za nielegalne rajdy oraz umożliwienia identyfikacji kierowców quadów.
W posiedzeniu uczestniczyła wicemarszałek Sejmu Dorota Niedziela.














