Scroll Top
butelka Fot. Pasja 1000 z Pixabay utelka

Opakowania staną się surowcami wtórnymi, a nie śmieciami?
Fot. Pasja 1000 z Pixabay

Opakowania staną się surowcami wtórnymi, a nie śmieciami?
Fot. Pasja 1000 z Pixabay

RPO monitoruje nowelizację ustawy „opakowaniowej”

Jak wynika z informacji wpływających do RPO, rozwiązania ustawy „opakowaniowej” spotykają się z poważnymi zastrzeżeniami większości grup interesariuszy systemu kaucyjnego.

„Mali i średni przedsiębiorcy obawiają się, że planowany system zwrotu kaucji za opakowania oraz ich zbierania może wyprzeć z rynku małe lokalne sklepy. Według Pracodawców RP ponad 55 tys. sklepów w Polsce ze względu na metraż znajdzie się poza systemem kaucyjnym – nie pozostaje on bowiem bez wpływu na obroty sklepu. A pełny udział w systemie kaucyjnym może oznaczać dla sektora MŚP obciążenie kosztami niewspółmiernymi procentowo w porównaniu z dużymi obiektami handlowymi” – podaje RPO.

Rzecznik Praw Obywatelskich przekazuje otrzymane uwagi do MKiŚ i z uznaniem przyjął decyzję MKiŚ o zainicjowaniu prac legislacyjnych mających służyć poprawieniu ustawy.

Wyraża też nadzieję na jak najszybsze zakończenie tego procesu, z uwzględnieniem zastrzeżeń sektora Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Marcin Wiącek prosi Panią Minister o rozważenie uwag sektora MŚP przy pracach nad nowelizacją ustawy “opakowaniowej” oraz o stanowisko do nich – podaje RPO.

Czytaj też:

Wprowadzenie ustawy kaucyjnej: krok ku zrównoważonemu środowisku

Posty powiązane

error: Content is protected !!