Scroll Top
dom monety

Podatnicy muszą znać stawki podatku od nieruchomości wcześniej – termin zapłaty I raty przypada na luty. Czy można im to ułatwić i dlaczego to ułatwienie nie ma dotyczyć także podatku rolnego?
Fot. Gerd Altmann z Pixabay

Podatnicy muszą znać stawki podatku od nieruchomości wcześniej – termin zapłaty I raty przypada na luty. Czy można im to ułatwić i dlaczego to ułatwienie nie ma dotyczyć także podatku rolnego?
Fot. Gerd Altmann z Pixabay

Stawki podatku od nieruchomości powinny być podawane do publicznej wiadomości przed końcem roku

Teraz ustalenie wysokości stawek podatku od nieruchomości jest utrudnione. Podobnie jak poznanie indywidualnych interpretacji podatkowych dotyczących tego podatku.

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy Ordynacja podatkowa, przygotowany przez posłów PiS, reprezentowanych przez posła Janusza Kowalskiego, trafił do Sejmu.

Dotyczy nałożenia na przewodniczącego rady gminy obowiązku przesyłania do ministra finansów wysokości stawek podatku od nieruchomości uchwalanych na każdy rok do 30 listopada roku poprzedzającego rok, na który uchwalone zostały nowe stawki, następnie minister finansów publikowałby te stawki do końca roku w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującej ministra właściwego do spraw finansów publicznych oraz udostępniał te informacje w systemie teleinformatycznym w sposób zapewniający korzystanie z tych informacji przez podatników.

Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej miałby natomiast otrzymywać interpretacje indywidualne dotyczące podatku od nieruchomości. Interpretacje te byłyby publikowane w BIP na stronie podmiotowej obsługującej ministra właściwego do spraw finansów publicznych i zostałyby włączone do Systemu Informacji Celno-Skarbowej Eureka.

Jak podano w uzasadnieniu, obecnie sporządzane do końca I kwartału sprawozdanie o wysokości podatku od nieruchomości jest spóźnione, podatnicy muszą znać stawki podatku wcześniej – termin zapłaty I raty przypada na luty. Podatnicy są zmuszeni poznawać stawki osobno dla każdej gminy, co przy wielu nieruchomościach zajmuje nawet kilka tygodni żmudnej pracy. Nowelizacja ma pozwolić na skrócenie tego procesu do kilku minut i na jego zautomatyzowanie – przekonują autorzy projektu.

Dlaczego projekt nie obejmuje też stawek podatku rolnego – nie wiadomo.

 

Posty powiązane

error: Content is protected !!