Scroll Top
mur

Jak podzielić dom wzdłuż linii działek?
Fot. PublicDomainPictures z Pixabay

Jak podzielić dom wzdłuż linii działek?
Fot. PublicDomainPictures z Pixabay

W spadku pokoik podzielony przez sąd na pół…

…bo tak wynikało z podziału działek. Rzecznik Praw Obywatelskich musi interweniować – i to nie byle jak, bo składając skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego.

RPO tak relacjonuje sprawę: Obywatele wystąpili do sądu o dział spadku po zmarłym i zniesienie współwłasności nieruchomości. Opierając się na opinii biegłego, sąd podzielił jednak dom nie po ścianach konstrukcyjnych, lecz w sposób dzielący jego niektóre pomieszczenia pomiędzy wyodrębniane działki.

Chodzi o wydzielenie z działki ewidencyjnej dwóch innych działek, przy pominięciu wymaganej oceny, czy mający wynikać z projektu przebieg granicy między wydzielanymi działkami czyni zadość wymogom prawa, zasadom współżycia społecznego oraz czy nie narusza w sposób rażący interesu osób uprawnionych.

Istota sprawy wymagała objęcia rozstrzygnięciem sądu także kwestii podziału budynku mieszkalno-gospodarczego na wydzielanych działkach, co wymagało zagwarantowania m.in., by linia podziału nie przebiegała przez istniejące pomieszczenia i by nie dzieliła budynku na części w sposób nieregularny, skutkujący powstaniem niesamodzielnych gospodarczo części.

Doprowadziło to do wydania przez sąd postanowienia, które wobec poważnych wad prawnych stwarza uprawnionym istotne problemy w korzystaniu z przydzielonych im praw rzeczowych.

Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego od postanowienia Sądu Rejonowego z kwietnia 2005 r. wydanego w sprawie o dział spadku po zmarłym i zniesienie współwłasności nieruchomości.

Posty powiązane

error: Content is protected !!