Scroll Top
Fot. Gerd Altmann z Pixabay ekologia ziemia

W opinii przyjętej na sesji plenarnej w dniu 19 czerwca miasta i regiony wzywają do budowania większej synergii między programami na rzecz różnorodności biologicznej, klimatu i zrównoważonego rozwoju w celu opracowania ram Globalnego Zielonego Ładu.
Fot. Gerd Altmann z Pixabay

W opinii przyjętej na sesji plenarnej w dniu 19 czerwca miasta i regiony wzywają do budowania większej synergii między programami na rzecz różnorodności biologicznej, klimatu i zrównoważonego rozwoju w celu opracowania ram Globalnego Zielonego Ładu.
Fot. Gerd Altmann z Pixabay

Zielony Ład stanie się Globalnym Zielonym Ładem?

Europejski Komitet Regionów (KR) wzywa do przyspieszonych, odpowiedzialnych i wielopoziomowych działań, aby utrzymać świat na właściwej drodze do osiągnięcia celów w zakresie redukcji zanieczyszczeń, celów w zakresie klimatu i różnorodności biologicznej oraz celów zrównoważonego rozwoju w sposób sprawiedliwy społecznie i gospodarczo i w granicach planety.

W opinii przyjętej na sesji plenarnej w dniu 19 czerwca miasta i regiony wzywają do budowania większej synergii między programami na rzecz różnorodności biologicznej, klimatu i zrównoważonego rozwoju w celu opracowania ram Globalnego Zielonego Ładu. W opinii przedstawiono priorytety polityczne KR-u dotyczące COP w sprawie klimatu i różnorodności biologicznej oraz przyszłego szczytu ONZ w drugiej połowie 2024 r.

Przywódcy lokalni i regionalni obawiają się, że świat nie jest na dobrej drodze do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju, że istnieje ryzyko przekroczenia celu 1,5°C określonego w porozumieniu paryskim oraz że globalna degradacja środowiska następuje w tempie bezprecedensowym w historii ludzkości. Potrójnym kryzysom planetarnym należy zaradzić za pomocą nadrzędnej i globalnej strategii, która uznaje kluczową rolę miast i regionów w osiąganiu celów globalnych, napędzaniu zmian społecznych i angażowaniu obywateli. Chociaż Europejski Zielony Ład może służyć za przykład na poziomie globalnym, regiony i miasta uważają, że istnieje potrzeba ulepszenia wielopoziomowych struktur zarządzania i bezpośredniego finansowania na szczeblu lokalnym i regionalnym.

Pakt na rzecz Przyszłości, który ma zostać przyjęty podczas Szczytu Przyszłości ONZ we wrześniu w Nowym Jorku, mógłby być pierwszym krokiem w kierunku Globalnego Zielonego Ładu. KR podkreśla, że ​​pakt powinien obejmować zobowiązania do dostosowania planów działania w zakresie różnorodności biologicznej, klimatu, zanieczyszczeń, pustynnienia i celów zrównoważonego rozwoju oraz do skutecznego angażowania samorządów na szczeblu niższym niż krajowy w planowanie, finansowanie i monitorowanie różnorodności biologicznej, klimatu i celów zrównoważonego rozwoju. Grupa Doradcza ONZ ds. Samorządów Lokalnych i Regionalnych powinna stać się stałym organem zdolnym do wdrożenia wielopoziomowego zarządzania we wszystkich procesach ONZ.

COP29: Zwiększenie finansowania działań związanych ze zmianą klimatu i zintensyfikowanie działań wielopoziomowych

W dziedzinie polityki klimatyczno-energetycznej KR wzywa do stopniowego wycofywania wszelkich paliw kopalnych, bez nakładania nieproporcjonalnie wysokich kosztów na miasta i regiony uzależnione od paliw kopalnych, a także do zwiększenia inwestycji w zielone technologie, odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną. Przywódcy lokalni i regionalni podkreślają, że tegoroczna konferencja klimatyczna COP29, która odbędzie się w listopadzie w Azerbejdżanie, powinna skutkować ustaleniem nowego, ambitnego zbiorowego, wymiernego celu w zakresie finansowania działań związanych ze zmianą klimatu, obejmującego krytyczną potrzebę bezpośredniego finansowania dla samorządów szczebla niższego niż krajowy, a także międzynarodowego finansowania działań związanych ze zmianą klimatu dla łagodzenia, adaptacji oraz pokrywania straty i szkody.

Oficjalne stanowisko negocjacyjne Unii Europejskiej na COP29 powinno ponownie uznać wiodącą rolę miast i regionów w przyspieszaniu i rozszerzaniu działań łagodzących zmianę klimatu i przystosowawczych. UE, jej państwa członkowskie i wszystkie strony Porozumienia paryskiego powinny wdrożyć Koalicję na rzecz wielopoziomowych partnerstw o ​​wysokich ambicjach (CHAMP), zapoczątkowaną podczas COP28 w zeszłym roku, włączając regionalne zobowiązania klimatyczne, działania i osiągnięcia do swoich ustalonych na szczeblu krajowym wkładów (NDC), Strategie terminowe i Krajowe Plany Adaptacyjne, począwszy od rewizji NDC zaplanowanych na COP30.

Przed COP16 na rzecz różnorodności biologicznej i po przyjęciu w tym tygodniu przez Radę UE ustawy o przywracaniu przyrody KR zwraca uwagę, że w UE nadal istnieją znaczne luki pod względem wielopoziomowego zarządzania, planowania, wdrażania, finansowania i monitorowania lokalnych działań na rzecz różnorodności biologicznej. KR, uznany za kluczowego partnera we wdrażaniu globalnych ram różnorodności biologicznej, opowiada się za włączeniem wkładów władz lokalnych do krajowych strategii i planów działania na rzecz różnorodności biologicznej.

 

Współsprawozdawca Rafał Trzaskowski (PL/PPE), przewodniczący Komisji ENVE w KR-ze i prezydent Warszawy powiedział: – Jest oczywiste, że powodzenie Europejskiego Zielonego Ładu zależy w dużej mierze od aktywnego zaangażowania naszych miast i regionów. Nasza rola we wdrażaniu zrównoważonych projektów jest niezbędna dla dobrostanu naszych społeczności, konkurencyjności naszych gospodarek regionalnych i zdrowia naszej planety. Jeśli chcemy odnieść sukces w zielonej transformacji, musimy postawić w centrum potrzeby i wyzwania ludzi, naszych lokalnych przedsiębiorstw i naszych terytoriów. Potrzebujemy lepszego wielopoziomowego zarządzania, aby wspólnie zbudować i wdrożyć zieloną transformację. Potrzebujemy bezpośredniego finansowania, aby osiągnąć cele w zakresie klimatu i różnorodności biologicznej, a także cele zrównoważonego rozwoju. Potrzebujemy lepszej komunikacji na temat wartości dodanej Globalnego Zielonego Ładu, musimy pokazać obywatelom korzyści, jakie uzyskują w zakresie zdrowia, dobrego samopoczucia, nowych miejsc pracy, czystego powietrza i innowacyjnych rozwiązań – tylko wtedy możemy ich przekonać, że zmierzamy we właściwym kierunku.

Współsprawozdawczyni Kata Tüttö (HU/PES), wiceprzewodnicząca Komisji ENVE w KR-ze i zastępca burmistrza Budapesztu: – Ta przyszłościowa opinia ma na celu połączenie zmian klimatycznych, ochrony i przywracania różnorodności biologicznej oraz zrównoważonego rozwoju i podkreśla znaczenie decentralizacji i podejścia oddolnego. Decyzje podejmowane przez organy ONZ i UE trafiają do władz lokalnych i regionalnych w celu wdrożenia. Dlatego przy opracowywaniu tych polityk konieczna jest również silniejsza rola miast i regionów. UE opracowała nadrzędną strategię, aby w kompleksowy sposób i przy bardziej całościowym podejściu uporać się z potrójnym kryzysem planetarnym, jakim jest zmiana klimatu, zanieczyszczenie i utrata różnorodności biologicznej: Europejski Zielony Ład, który musimy chronić i nadać mu charakter globalny.

*

UNFCCC COP29 – Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatycznych – odbędzie się w tym roku w Baku w Azerbejdżanie w dniach 11–22 listopada.

Szczyt Przyszłości ONZ w Nowym Jorku ma na celu stworzenie warunków, w których łatwiej będzie można osiągnąć realizację Agendy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030. Niemcy i Namibia, współorganizatorzy szczytu, opublikowały zerowy projekt Paktu na rzecz przyszłości, który będzie negocjowany i zatwierdzony przez kraje w okresie poprzedzającym szczyt i w jego trakcie w dniach 22–23 września. Przewodniczący KR-u Vasco Cordeiro i przewodniczący ENVE Rafał Trzaskowski będą reprezentować na szczycie głos miast i regionów UE.

Gospodarzem konferencji ONZ na temat różnorodności biologicznej COP16 w 2024 r. będzie Kolumbia w Cali z udziałem prezydenta Cordeiro i wiceprzewodniczącej ENVE Katy Tüttö.

KR został wyraźnie uznany za kluczowego partnera we wdrażaniu planu działania dotyczącego samorządów terytorialnych, miast i innych władz lokalnych na rzecz różnorodności biologicznej w ramach Konwencji o różnorodności biologicznej (2021–2030).

 

Źródło informacji: komunikat prasowy Komitetu Regionów

Posty powiązane

error: Content is protected !!