Scroll Top
owoce



KE: Wdrażanie polityki handlowej zapewnia dobrobyt i wzrost dla przedsiębiorstw z UE

Zgodnie z opublikowanym dzisiaj Rocznym sprawozdaniem z wdrażania i egzekwowania polityki handlowej UE, wartość handlu UE objętego rozległą siecią 42 umów z 74 partnerami w 2023 r. wyniesie ponad 2,3 biliona euro, co oznacza wzrost o ponad 30% w ciągu ostatnich pięciu lat.

Eksport UE do preferencyjnych partnerów handlowych rośnie bardziej systematycznie niż nasz ogólny eksport – na przykład nasze preferencyjne umowy z Koreą Południową i Kanadą zapewniają średni wzrost eksportu o 7% rocznie – i sprawiły, że UE jest bardziej odporna na globalne wyzwania, zapewniając bezpieczniejsze i bardziej zróżnicowane źródła dostaw dla naszego importu i rynki zbytu dla naszego eksportu.

Komisja Europejska usunęła również 140 barier dla eksportu UE w ponad 40 krajach w ciągu ostatnich pięciu lat. Usunięcie barier w latach 2018–2022 odblokowało dodatkowe 6,2 mld euro eksportu UE w samym 2023 r.

Otwarcie możliwości eksportowych UE poprzez umowy handlowe oraz skuteczne egzekwowanie i wdrażanie polityki handlowej przynosi korzyści konsumentom i przedsiębiorstwom UE, w tym 680 000 MŚP z UE, które polegają na nich w kontekście rynków wzrostu. Są one nieodłączną częścią długoterminowej strategii UE mającej na celu wzmocnienie konkurencyjności jej przedsiębiorstw i ochronę jej bezpieczeństwa gospodarczego.

Wdrażanie umów, takich jak umowa o ułatwieniu zrównoważonych inwestycji zawarta z Angolą oraz egzekwowanie przepisów dotyczących handlu i zrównoważonego rozwoju w istniejących umowach odgrywają kluczową rolę we wspieraniu zewnętrznej strony cyfrowej i zielonej transformacji Unii Europejskiej. W kwestii współpracy technicznej TSD Komisja uzgodniła konkretne działania z Peru i zaproponowała Kolumbii program współpracy technicznej, aby zapewnić poszanowanie i przestrzeganie praw pracowniczych.

– Umowy handlowe UE i ich skuteczne egzekwowanie pomogły UE znacznie zwiększyć handel ze światem, pomimo globalnej pandemii i rosnących napięć geopolitycznych. Nasza praca nad otwieraniem nowych możliwości eksportowych, przełamywaniem barier i dywersyfikacją źródeł dostaw przynosi efekty, przynosząc bezpośrednie korzyści producentom, rolnikom i konsumentom z UE. Otwarty, oparty na zasadach i uczciwy handel jest niezbędny dla naszego dobrobytu, konkurencyjności i bezpieczeństwa gospodarczego w coraz bardziej dynamicznym i zmieniającym się świecie – powiedział Valdis Dombrovskis, wiceprezes wykonawczy i komisarz ds. handlu.

Tło

Raport wraz z dokumentem roboczym personelu szczegółowo opisuje główne wydarzenia w preferencyjnych partnerstwach handlowych UE. Przedstawia skutki usuwania barier handlowych i rozwiązywania sporów za pomocą wzmocnionego zestawu narzędzi UE w postaci autonomicznych instrumentów egzekwowania prawa. Podkreśla również wysiłki na rzecz promowania zalet umów handlowych UE wśród interesariuszy, w szczególności portalu Access2Markets.

 

Źródło informacji: komunikat prasowy KE

Related Posts

error: Content is protected !!