Rozporządzenie UE w sprawie wylesiania ma na celu zapewnienie, aby zestaw kluczowych towarów wprowadzanych do obrotu w UE nie przyczyniał się już do wylesiania i degradacji lasów w UE i w innych częściach świata
Fot. Jose Eduardo Camargo z Pixabay
Rozporządzenie UE w sprawie wylesiania ma na celu zapewnienie, aby zestaw kluczowych towarów wprowadzanych do obrotu w UE nie przyczyniał się już do wylesiania i degradacji lasów w UE i w innych częściach świata
Fot. Jose Eduardo Camargo z Pixabay
Komisja Europejska odsuwa w czasie walkę z wylesianiem
Komisja Europejska opublikowała dodatkowe wytyczne i wzmocnione ramy współpracy międzynarodowej w celu wsparcia globalnych zainteresowanych stron, państw członkowskich i państw trzecich w przygotowaniach do wdrożenia rozporządzenia UE w sprawie wylesiania.
Biorąc pod uwagę informacje zwrotne otrzymane od partnerów międzynarodowych na temat stanu ich przygotowań, Komisja proponuje również dać zainteresowanym stronom dodatkowy czas na przygotowanie się. Jeżeli zostanie to zatwierdzone przez Parlament Europejski i Radę, sprawi, że prawo będzie miało zastosowanie w dniu 30 grudnia 2025 r. w odniesieniu do dużych przedsiębiorstw i w dniu 30 czerwca 2026 r. w odniesieniu do mikroprzedsiębiorstw i małych przedsiębiorstw. Ponieważ wszystkie narzędzia wdrażania są technicznie gotowe, dodatkowe 12 miesięcy może służyć jako okres stopniowego wprowadzania w celu zapewnienia właściwego i skutecznego wdrażania.
Wniosek w sprawie przedłużenia w żaden sposób nie podważa celów ani istoty prawa uzgodnionych przez współprawodawców UE.
Dodatkowe wytyczne dotyczące skutecznego i pragmatycznego wdrażania
Przedstawione wytyczne stanowią wypełnienie zobowiązania Komisji do przedstawienia odniesienia do niedawnych wspólnych wysiłków z udziałem zainteresowanych stron i właściwych organów, aby pomóc w zapewnieniu jednolitej interpretacji prawa.
Kluczowe obszary objęte badaniem obejmują szczegółowe informacje na temat funkcjonalności systemu informacyjnego, aktualizacje dotyczące kar oraz wyjaśnienia dotyczące kluczowych definicji, takich jak „degradacja lasów”, „podmiot” w zakresie prawa oraz „wprowadzanie do obrotu”. Istnieją również dalsze wytyczne dotyczące obowiązków w zakresie identyfikowalności.
Wytyczne podzielono na 11 rozdziałów obejmujących różnorodne kwestie, takie jak wymogi legalności, ramy czasowe stosowania, stosowanie w rolnictwie oraz wyjaśnienia dotyczące zakresu produktu.
Kolejne kroki
W związku z zapowiedzianymi działaniami Komisja uważa, że spełnione zostaną warunki niezbędne do sprawnego wdrożenia: dodatkowe wytyczne uzupełnią bogactwo wsparcia dostępnego producentom, organizacjom handlowym i krajom partnerskim w ich przygotowaniach do wdrożenia rozporządzenia, a Komisja podtrzymuje swoje zobowiązanie do kontynuowania dialogu i zaangażowania.
Przedsiębiorstwa i inne zainteresowane strony zachęca się do ukończenia połączeń, testowania i szkolenia w zakresie korzystania z systemu informatycznego.
Komisja intensyfikuje dialog z najbardziej zainteresowanymi państwami, co przyczyni się do szybkiego sfinalizowania krajowego systemu analizy porównawczej za pomocą proponowanego aktu wykonawczego do dnia 30 czerwca 2025 r.
Komisja zwraca się do Parlamentu Europejskiego i Rady o przyjęcie wniosku dotyczącego przedłużonego okresu wdrażania do końca roku.
Kontekst
Rozporządzenie UE w sprawie wylesiania ma na celu zapewnienie, aby zestaw kluczowych towarów wprowadzanych do obrotu w UE nie przyczyniał się już do wylesiania i degradacji lasów w UE i w innych częściach świata. Wylesianie i degradacja lasów są ważnymi czynnikami powodującymi zmianę klimatu i utratę różnorodności biologicznej – dwoma kluczowymi wyzwaniami środowiskowymi naszych czasów. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że w latach 1990–2020 w wyniku wylesiania utracono 420 mln hektarów lasów, czyli obszar większy niż obszar Unii Europejskiej. Na podstawie wskaźników wylesiania w latach 2015–2020 co godzinę świat traci ponad dziewięciokrotność powierzchni lasów w brukselskim Bois de la Cambre lub co minutę trzykrotność powierzchni parku Leopolda graniczącego z Parlamentem Europejskim w Brukseli.
Współprawodawcy przyjęli tę ustawę w 2023 r., przytłaczającą większością głosów zarówno w Parlamencie, jak i w Radzie. W ramach przygotowywania wniosku z 2021 r. Komisja przeprowadziła konsultacje publiczne, które przyciągnęły drugą co do wielkości liczbę odpowiedzi (prawie 1,2 mln), przy czym zdecydowana większość zainteresowanych stron poparła ambitne podejście obejmujące obowiązkową należytą staranność.
Źródło informacji: komunikat prasowy KE opr. MP