Scroll Top
LauXIX

Finaliści XIX edycji konkursu w Belwederze

Finaliści XIX edycji konkursu w Belwederze

Odnieśli sukces w konkursie „Sposób na Sukces”

Po raz dwudziesty drugi Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie rozstrzygnęło konkurs „Sposób na Sukces”.

W tym roku ocenie podlegały przedsięwzięcia z obszarów wiejskich i miast do 20 tys. mieszkańców, których uruchomienie i zrealizowanie nastąpiło od 1 lipca 2020 r. do 28 lutego 2022 roku.

Już w marcu zaczęto zgłaszać uczestników, a ich listę zamknięto w połowie maja.

Kolejnym etapem konkursu było wyłonienie grupy nominatów. Członkowie Rady Konkursu odwiedzili miejsca prowadzonej przez nich działalności i  ocenili przedsięwzięcia pod kątem przyjętych w regulaminie kryteriów. We wrześniu na posiedzeniu Rada Konkursu ocenione według przyjętych kryteriów przedsięwzięcia uszeregowała w zależności od wyników wizytacji i ogłosiła laureatów i wyróżnionych w konkursie.

– W tym roku do konkursu zgłoszono szereg bardzo ciekawych i wyróżniających się przedsięwzięć z  terenu całej Polski i jak co roku Komisja Konkursowa miała duży problem z wyłonieniem najlepszych laureatów – mówi Katarzyna Boczek, zastępca dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. – Ostatecznie wybrano 12 laureatów i przyznano 3 wyróżnienia. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a finalistom serdecznie gratulujemy. Podziękowania składamy samorządom za zaangażowanie, a szczególne wyrazy uznania kierujemy do doradców z ośrodków doradztwa rolniczego za pomoc i współpracę przy wyborze kandydatów do konkursu  oraz uczestnictwo w wizytach u nominatów.

A kim są tegoroczni laureaci?

– W gronie nagrodzonych znajdują się zarówno niewielkie podmioty oparte na samozatrudnieniu lub zatrudniające kilku pracowników, jak i duże przedsiębiorstwa, w których pracuje kilkadziesiąt osób – mówi Bożenna Łęcka, przewodnicząca Rady Konkursu, jedna z pomysłodawczyń konkursu. – Prowadzone przez laureatów i wyróżnionych działalności są bardzo różnorodne i obejmują m.in.: turystykę (prowadzenie pensjonatu w szczególności dla rodziców z dziećmi), gastronomię (restauracje, kawiarnie), przetwórstwo rolno–spożywcze (roślin oleistych, owoców i warzyw), produkcję (rzemieślnicze wytwarzanie lodów), ośrodki rehabilitacji pokowidowej, działania aktywujące lokalną społeczność. Wśród nagrodzonych znalazły się także przedsięwzięcia podejmujące nowe wyzwania, takie jak: akwaponika, otoczkowanie nasion, produkcja węzy pszczelej, sitodruk warstw światłoczułych na taflach szklanych czy wytwarzanie i sprzedaż energii elektrycznej z własnej biogazowni rolniczej. Nagrodzone przedsięwzięcia reprezentują wszystkie rodzaje kategorii, określonych w regulaminie konkursu tj. rodzinną, indywidualną, zespołową i inicjatyw społecznych. Do województw najliczniej reprezentowanych w tej edycji konkursu należą: warmińsko – mazurskie, wielkopolskie, podlaskie, podkarpackie, opolskie, małopolskie i śląskie.

Honorowy Patronat nad XXII edycją konkursu „Sposób na Sukces” sprawuje Prezydent RP Andrzej Duda.

Organizatorzy zapowiadają, że o szczegółach uroczystości finałowej, terminie i miejscu wręczenia nagród poinformują pod koniec września.

Lista nagrodzonych

 

error: Content is protected !!