Scroll Top
Zbiornik retencyjny w Tulcach p. Poznaniem; Fot.: UMWW

Zbiornik retencyjny w Tulcach p. Poznaniem; Fot.: UMWW

Zbiornik retencyjny w Tulcach p. Poznaniem; Fot.: UMWW

W Tulcach pod Poznaniem powstał nowy zbiornik retencyjny

W miejscowości Tulce położonej w wielkopolskiej gminie Kleszczewo otwarto dzisiaj zbiornik retencyjny. Ma magazynować wodę na potrzeby rolnictwa oraz pełnić funkcje rekreacyjne.

Akwen zbudowany z udziałem środków z UE ma powierzchnię ponad 22 ha i pojemność retencyjną 242 tys. m³.

Zbiornik Tulce w gminie Kleszczewo powstał dzięki spiętrzeniu wód rzeki Męciny przez ziemną zaporę  wybudowaną około 70 m powyżej drogi Tulce – Środa Wielkopolska.

– Na obszarze gminy Kleszczewo notowane są jedne z najniższych w kraju poziomy opadów deszczu. Charakterystyczną cechą tego regionu jest brak jezior, mokradeł oraz niewielka powierzchnia łąk. Deficyt wody jest szczególnie odczuwalny na użytkach rolniczych, a takich w gminie Kleszczewo nie brakuje, ponieważ są tu gleby bardzo dobrej jakości. Nowy zbiornik Tulce pozwoli nawodnić pola w okresach niedoboru opadów. Dzięki temu plony będą wyższe — powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Całkowita wartość zadania wyniosła nieco ponad 22 mln zł. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w kwocie blisko 18 mln zł. Pozostała część została zabezpieczona w ramach współfinansowania krajowego oraz ze środków własnych inwestora.

– W Wielkopolsce mamy długą listę potrzebnych realizacji potrzebnych w gospodarce wodnej, ale od wielu lat brakuje na nie środków finansowych. Szczęśliwie wyszedł tutaj naprzeciw budżet Unii Europejskiej. Za naszym pośrednictwem w ostatnich latach udało się zrealizować dwa większe przedsięwzięcia jeśli chodzi o gospodarkę wodną. Obok zbiornika w Tulcach to rewitalizacja brzegów Warty w Poznaniu, której wartość wyniosła 22 miliony złotych, a kwota unijnego dofinansowania 18 milionów – wyjaśnił Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Zbiorniki wodne poprawiają bilans wodny w swojej okolicy, pomagają w łagodzeniu skutków suszy, jak i powodzi. Ich powstanie wpływa również na rozwój turystyki, rekreacji i sportu.

– Jako samorząd już od 1991 roku staraliśmy się o utworzenie zbiornika. Dzięki tej inwestycji poprzez system melioracji, będzie można zaopatrzyć w wodę znaczny obszar gminy. W przyszłości chcemy też udostępnić zbiornik do celów rekreacyjnych – zaznaczył Bogdan Kemnitz, Wójt Gminy Kleszczewo.

Inwestorem nowego zbiornika retencyjnego w Tulcach jest Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Posty powiązane

error: Content is protected !!