Scroll Top
koń

Hodowla koni to tradycja i przyszłość
Fot. Alexa z Pixabay

Hodowla koni to tradycja i przyszłość
Fot. Alexa z Pixabay

100 lat Stada Ogierów w Łącku

Stado Ogierów w Łącku jest jednym z najstarszych takich, państwowych, stad w Polsce.

Sekretarz stanu Rafał Romanowski w minioną sobotę 7 października uczestniczył w obchodach 100-lecia jego istnienia. Uroczystość objął honorowym patronatem minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Znaczenie koni w Polsce

– Sto lat temu powstało państwowe, polskie Stado Ogierów w Łącku. To piękny jubileusz. I choć od tamtych dni zmieniła się rola koni, to miłość do tych szlachetnych zwierząt pozostała taka sama. Od lat jestem związany ze środowiskiem hodowców, zwłaszcza koni zimnokrwistych, i wiem, jak trudna jest to praca – powiedział sekretarz stanu Rafał Romanowski.

Wiceminister zauważył, że miłość do koni była wśród Polaków od zawsze.

– Tradycje szlacheckie, szwoleżerów, husarii i ułańskie nie mogły przejść bez echa. Stąd dbałość o ciągłość i rozwój hodowli koni – stwierdził wiceminister Rafał Romanowski.

Sekretarz stanu wyraził przekonanie, że kolejne lata będą służyły dalszemu rozwojowi Stada Ogierów w Łącku, dając wkład w rozwój polskiej hodowli koni, ale także przyczyniając się do jeszcze większej popularyzacji jeździectwa.

– Szerokie możliwości rozwoju upatruję również w rosnącym stale zainteresowaniu Polaków jeździectwem rekreacyjnym czy hipoterapią – stwierdził wiceminister.

O Stadzie Ogierów w Łącku

Stado Ogierów w Łącku tworzy elita ogierów pełnej krwi angielskiej, szlachetnej półkrwi, rasy wielkopolskiej, małopolskiej, śląskiej i ras zimnokrwistych. Najważniejszym jego zadaniem jest służenie polskiemu rolnictwu, co dokonuje się dzięki wybitnej, i stale podnoszonej, wartości hodowlanej ogierów. Ogiery ze stada zwyciężają na wystawach i na torach wyścigowych w Polsce i za granicą. Pracownicy zaś służą specjalistycznymi poradami hodowcom w terenie.

Od początku istnienia Stada Ogierów w Łącku rozwija się także sport jeździecki. Przy stadzie działa Ludowy Klub Jeździecki, w którego barwach zawodnicy zdobywali laury na hipodromach w Polsce i za granicą.

Stado Ogierów w Łącku jest jedną z sześciu strategicznych spółek Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ogiery ze Stada są udostępniane hodowcom w całej Polsce.

O wydarzeniu

Wydarzenie w formie pikniku rodzinnego było okazją do poznania historii tego miejsca, które jest perełką gminy Łąck i regionu płockiego. W programie znalazły się m.in. pokazy hodowlane, pokaz husarii i kawalerii konnej, widowisko historyczno-edukacyjne czy występ Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”.

 

Źródło informacji: gov.pl/MRiRW

Posty powiązane

error: Content is protected !!