Scroll Top
telefon aplikacje Fot. Marius Berthelsen z Pixabay

Jak długo może trwać przygotowanie aplikacji?
Fot. Marius Berthelsen z Pixabay

Jak długo może trwać przygotowanie aplikacji?
Fot. Marius Berthelsen z Pixabay

Aplikacja suszowa przyczyną strat rolników?

Wadliwe działanie aplikacji jest przyczyną nieotrzymywania wsparcia przez rolników – przyznaje RPO.

Aplikacja suszowa po raz kolejny stała się przedmiotem zainteresowania Rzecznika Praw Obywatelskich.

Więcej o poprzedniej interwencji RPO:

Aplikacja suszowa potrzebuje kolejnej szansy?

Bo do RPO wciąż wpływają skargi na funkcjonowanie aplikacji. RPO tak je opisał w piśmie skierowanym do MRiRW:

„Termin na składanie wniosków o pomoc suszową za rok 2023 upłynął dnia 15 marca 2024 r. Sygnalizowane Rzecznikowi problemy dotyczyły m.in. błędów w szacowaniu strat, trudności z pozyskaniem protokołu suszowego w aplikacji czy krótkiego czasu na dostarczenie dokumentów do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z informacji powziętych przez Rzecznika wynika, że bardzo często pojawiały się błędne protokoły i kalkulacje wygenerowane dla gospodarstw dotkniętych suszą, które nie odzwierciedlały stanu faktycznego. Przykładowo, protokół mógł pokazywać, że w poszczególnych uprawach szkody spowodowane przez suszę wynosiły od 30% do 50%, a średnia wyliczona była na poziomie 27%. Problemy dotyczyły również braku możliwości pobrania dokumentu końcowego, czyli protokołu lub kalkulacji oszacowania szkód, ze względu na pojawiąjący się komunikat, że zgłoszenie pozostaje <w edycji>. Powyższy błąd w funkcjonowaniu aplikacji powodował, że rolnicy często nie byli w stanie pobrać dokumentów wymaganych jako załączniki do wniosku o pomoc finansową, w związku z czym ich wnioski mogły zostać nierozpatrzone lub odrzucone z powodu przekroczenia czasu na ich dostarczenie do Biura Powiatowego ARiMR.”

RPO prosi ministra o zajęcie stanowiska w sprawie.

Czy rolnicy dostaną odszkodowania? Powinni, skoro rzecznik stwierdza: „Wadliwe działanie aplikacji jest przyczyną nieotrzymywania wsparcia przez rolników”.

ARiMR 25 czerwca informuje, że „Producenci rolni, w gospodarstwach których szkody w uprawach spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych wyniosły powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej, mogli się starać o wsparcie od 29 lutego do 15 marca 2024 r. Zarejestrowano ponad 133 tys. wniosków, a do tej pory na konta 106,72 tys. rolników trafiło ponad 828 mln zł”.

 

 

 

Posty powiązane

error: Content is protected !!