Scroll Top
Fot. Michael Strobel z Pixabay świnie

Jest 5 ognisk ASF.
Fot. Michael Strobel z Pixabay

Jest 5 ognisk ASF.
Fot. Michael Strobel z Pixabay

ASF w natarciu

Dzień po dniu dowiadujemy się o stwierdzeniu ognisk ASF.

Główny Lekarz Weterynarii 7 czerwca poinformował o stwierdzeniu pierwszego w tym roku ogniska ASF. Ognisko ASF wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 świń, położonym w miejscowości Zadębce, w gminie Trzeszczany, powiat hrubieszowski, województwo lubelskie. Zgodnie z rozporządzeniem wojewody lubelskiego zostały wyznaczone obszary objęte ograniczeniami w promieniu 10 km wokół ogniska, tj.:

– w promieniu 3 km obszar zapowietrzony obejmujący część powiatu hrubieszowskiego,

– w promieniu 10 km obszar zagrożony obejmujący części powiatów hrubieszowskiego, chełmskiego i zamojskiego.

Dziś podano komunikat o stwierdzeniu aż czterech kolejnych ognisk.

Ognisko nr 2 wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 146 świń, położonym w miejscowości Sobiewola, w gminie Kisielice, powiat iławski, województwo warmińsko-mazurskie.

Ognisko nr 3 wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 28 świń, położonym w miejscowości Nieznań, w gminie Stare Czarnowo, powiat gryfiński, województwo zachodniopomorskie.

Dwa kolejne ogniska są w miejscowości Długa Goślina, w gminie Murowana Goślina, powiat poznański, województwo wielkopolskie: ognisko nr 4 wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 34 świnie, a ognisko nr 5 wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 102 świnie.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego- podano.

W 2023 roku stwierdzono 30 ognisk ASF u świń.

Posty powiązane

error: Content is protected !!