Jest 5 ognisk ASF.
Fot. Michael Strobel z Pixabay
Jest 5 ognisk ASF.
Fot. Michael Strobel z Pixabay
ASF w natarciu
Dzień po dniu dowiadujemy się o stwierdzeniu ognisk ASF.
Główny Lekarz Weterynarii 7 czerwca poinformował o stwierdzeniu pierwszego w tym roku ogniska ASF. Ognisko ASF wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 świń, położonym w miejscowości Zadębce, w gminie Trzeszczany, powiat hrubieszowski, województwo lubelskie. Zgodnie z rozporządzeniem wojewody lubelskiego zostały wyznaczone obszary objęte ograniczeniami w promieniu 10 km wokół ogniska, tj.:
– w promieniu 3 km obszar zapowietrzony obejmujący część powiatu hrubieszowskiego,
– w promieniu 10 km obszar zagrożony obejmujący części powiatów hrubieszowskiego, chełmskiego i zamojskiego.
Dziś podano komunikat o stwierdzeniu aż czterech kolejnych ognisk.
Ognisko nr 2 wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 146 świń, położonym w miejscowości Sobiewola, w gminie Kisielice, powiat iławski, województwo warmińsko-mazurskie.
Ognisko nr 3 wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 28 świń, położonym w miejscowości Nieznań, w gminie Stare Czarnowo, powiat gryfiński, województwo zachodniopomorskie.
Dwa kolejne ogniska są w miejscowości Długa Goślina, w gminie Murowana Goślina, powiat poznański, województwo wielkopolskie: ognisko nr 4 wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 34 świnie, a ognisko nr 5 wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 102 świnie.
Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego- podano.
W 2023 roku stwierdzono 30 ognisk ASF u świń.