Scroll Top
Klacz Wildona podczas aukcji Pride of Poland (fot. MRiRW)

Klacz Wildona podczas aukcji Pride of Poland (fot. MRiRW)

Klacz Wildona podczas aukcji Pride of Poland (fot. MRiRW)

Aukcja w Janowie Podlaskim przyniosła 2,1 mln euro za 14 koni

Trwa 45. Narodowy Pokaz Koni Czystej Krwi Arabskiej w Janowie Podlaskim.

W niedzielę 13 sierpnia odbyła się aukcja Pride of Poland. Sprzedano 14 koni za łączną kwotę ponad 2,1 mln euro. Najwyższą cenę na licytacji – 810 tys. euro – osiągnęła klacz El Esmera ze stadniny w Michałowie.

Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi odbywa się od 11 do 14 sierpnia 2023 r. w Janowie Podlaskim. Jego częścią jest aukcja Pride of Poland.

– Tegoroczna aukcja Narodowego Pokazu zakończyła się ogromnym sukcesem, pokazując siłę polskiej hodowli koni arabskich czystej krwi – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Na poniedziałek  14 sierpnia zaplanowano natomiast Letnią Aukcję Koni Arabskich Summer Sale, podczas której będą wystawione 23 konie.

Organizatorem tegorocznego wydarzenia jest tak jak w ubiegłym roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

O aukcji

Na aukcję Pride of Poland wystawiono 24 konie arabskie czystej krwi – 22 klacze i 2 ogiery – w większości z państwowych stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce.

O 5-letnią klacz El Esmera ze stadniny w Michałowie toczyła się zacięta rywalizacja. Ostatecznie najwyższą cenę zaoferował nabywca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Typowana na faworytkę Wildona – 9-letnia siwa klacz ze stadniny w Michałowie – została wylicytowana przez nabywcę ze Szwajcarii za 650 tys. euro. Za 170 tys. euro została sprzedana 3-letnia gniada Bogini Róż PA należąca do prywatnego właściciela. Jedną z najwyższych cen na aukcji uzyskała sprzedana za 112 tys. euro gniada Babetta z Janowa Podlaskiego. Pozostałe wylicytowane konie osiągały ceny od 17 do 81 tys. euro.

Podsumowanie aukcji

– Wynik tegorocznej Aukcji Pride of Poland – ponad 2,1 mln euro – jest drugim najlepszym wynikiem finansowym uzyskanym od 2010 r. i świadczy o tym, że polska hodowla koni arabskich jest nadal ceniona i poszukiwana na świecie – podsumował minister Robert Telus.

Również prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych Krzysztof Kierzek imprezę zaliczył do udanych.

– Poza globalną kwotą wielkim sukcesem jest sprzedaż za bardzo dobre kwoty ogierów – powiedział prezes Kierzek, dodając, że za wysoką kwotę została wylicytowana klacz należąca do prywatnego hodowcy.

– Myślę, że uzyskana na aukcji kwota jest satysfakcjonująca wszystkich – dodał dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Waldemar Humięcki.

Na tegoroczną aukcję zarejestrowało się ponad 40 kupujących m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Arabii Saudyjskiej, Szwajcarii, Szwecji, Syrii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Rozstrzygnięcie czempionatów

W niedzielę w Janowie Podlaskim zostały rozstrzygnięte także czempionaty. Najlepszym koniem pokazu została Evett Magic, której właścicielem jest Tomasz Tarczyński. Siedmiolatka została także czempionką w kategorii klaczy starszych. Natomiast Czempionem Polski wśród ogierów starszych został Złoty Medal, 11-latek ze stadniny w Michałowie.

Czempionat Polski klaczy rocznych zdobyła Wencedora ze stadniny w Janowie Podlaskim, wśród ogierów rocznych najlepszy był Poker Face KL ze stadniny Klikowa Arabians, wśród klaczy młodszych – 2-letnia Abellia z Janowa Podlaskiego, a wśród ogierów młodszych – 3-letni El Draco z prywatnej hodowli Czesława Gołaszewskiego.

Best in Show Pure Polish

Nagrodę dodatkową Best in Show Pure Polish, która jest przyznawana koniom spełniającym wymagania czystości polskiego pochodzenia w rodowodzie, otrzymała 4-letnia klacz Echo Anastazja ze stadniny Chrcynno-Pałac. Fundatorem nagrody jest Polski Związek Hodowców Koni Arabskich.

Narodowy Pokaz w liczbach

Na tegoroczne pokazy w Janowie Podlaskim zgłoszono 117 koni, a na aukcje – 47, w tym 12 koni należących do prywatnych właścicieli.

Podczas ubiegłorocznych aukcji Pride of Poland i Summer Sale sprzedano łącznie 24 konie, a ostateczny wynik wyniósł 4,3 mln zł.

 

Źródło informacji: Gov.pl

Posty powiązane

error: Content is protected !!