Scroll Top
euro

Ponad połowa Europejczyków (56%) wskazuje, że poziom wsparcia finansowego UE dla rolników w celu pomocy w stabilizacji ich dochodów jest właściwy.
Fot. Wolfgang Claussen z Pixabay

Ponad połowa Europejczyków (56%) wskazuje, że poziom wsparcia finansowego UE dla rolników w celu pomocy w stabilizacji ich dochodów jest właściwy.
Fot. Wolfgang Claussen z Pixabay

Badanie Eurobarometru wykazuje silne poparcie dla Wspólnej Polityki Rolnej

Według najnowszego badania Eurobarometru poparcie dla Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) UE osiągnęło rekordowo wysoki poziom.

Poziom świadomości społecznej na temat WPR jest najwyższy od 2007 r., przy czym 78% respondentów stwierdziło, że jest świadomych wspólnej polityki rolnej UE. Ponad 70% respondentów zgadza się, że UE poprzez WPR wypełnia swoją rolę w dostarczaniu bezpiecznej, zdrowej i zrównoważonej żywności wysokiej jakości. Świadczy to o wyraźnym zrozumieniu i głębokiej świadomości kluczowej roli, jaką odgrywają polityki rolne UE.

Większość obywateli UE uważa, że ​​UE poprzez WPR wypełnia swoją rolę w zapewnieniu stabilnych dostaw żywności w każdym czasie (81%). Ponadto około siedmiu na dziesięciu respondentów uważa, że ​​WPR przyczynia się do zrównoważonego zarządzania zasobami naturalnymi (72%), rozwoju badań i rozwiązań cyfrowych w celu wsparcia sektora rolnictwa i żywności (71%), a także wzmocnienia roli rolników w łańcuchu żywnościowym (70%). Ponadto zauważane jest pobudzanie inwestycji i wzrostu oraz tworzenie miejsc pracy w rolnictwie i sektorze spożywczym (70%), pomoc w walce ze zmianą klimatu (70%) i zapewnienie rozsądnych cen żywności (69%) – to również kluczowe elementy WPR, według obywateli. Ponad sześciu na dziesięciu respondentów uważa również, że WPR pomaga zmniejszyć dysproporcje regionalne (66%) i zachęca młodych ludzi do dołączania do sektora rolniczego (63%).

Badanie ujawnia również silne uznanie dla rolników wśród obywateli UE, ponieważ 92% twierdzi, że w UE rolnictwo i obszary wiejskie są ważne dla naszej przyszłości, a 52% uważa je za „bardzo ważne”. Ponad połowa (56%) wskazuje, że poziom wsparcia finansowego UE dla rolników w celu pomocy w stabilizacji ich dochodów jest właściwy, co stanowi wzrost o dziesięć punktów procentowych od 2022 r. i najwyższy poziom od 2013 r. Blisko dziewięciu na dziesięciu (88%) opowiada się za tym, aby UE kontynuowała wypłaty dotacji dla rolników za prowadzenie praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska. Wyniki pokazują również, że 62% zgadza się, że rolnictwo wniosło już znaczący wkład w walkę ze zmianą klimatu.

Jeśli chodzi o priorytety i oczekiwania, zdecydowana większość respondentów odpowiedziała, że ​​ważne jest zapewnienie stałych dostaw żywności do UE w każdym momencie (94%), zagwarantowanie rozsądnych cen żywności dla konsumentów (92%), zapewnienie zrównoważonego zarządzania zasobami naturalnymi (91%) i wzmocnienie roli rolników w łańcuchu żywnościowym (90%).

Umowy handlowe UE są powszechnie postrzegane jako sukces przez Europejczyków, a zdecydowana większość uważa, że ​​przynoszą one znaczne korzyści dla rolnictwa i konsumentów UE. W szczególności 76% zgadza się, że umowy te zapewniają dywersyfikację rynków i dostaw produktów rolnych w UE. Ponad siedem na dziesięć osób uważa, że ​​te umowy handlowe zwiększają eksport produktów rolnych UE na całym świecie (73%) i że promują one normy pracy i ochrony środowiska UE, w tym dobrostan zwierząt w produkcji rolnej w innych krajach (71%).

Jeśli chodzi o znajomość europejskich znaków jakości, większość Europejczyków (56%) rozpoznaje logo rolnictwa ekologicznego, natomiast logo chronionego oznaczenia geograficznego (ChOG) i chronionej nazwy pochodzenia (ChNP) mogłoby zyskać na szerszej rozpoznawalności.

*

To ósme badanie Eurobarometru na temat „Europejczyków, rolnictwa i WPR”, przeprowadzone we wszystkich 27 państwach członkowskich UE w okresie od 13 czerwca do 8 lipca 2024 r. Przeprowadzono wywiady z 26 349 respondentami z różnych grup społecznych i demograficznych w ich językach narodowych. Badanie zapewnia kompleksowy przegląd postaw Europejczyków wobec rolnictwa i WPR.

 

 

Źródło informacji: komunikat prasowy Eurobarometr – Komisja Europejska

Posty powiązane

error: Content is protected !!