Scroll Top
puzzle ostatni element Fot. Pixabay

Czy grupy producenckie zyskają zainteresowanie rolników?
Fot. Pixabay

Czy grupy producenckie zyskają zainteresowanie rolników?
Fot. Pixabay

Będzie więcej grup producentów?

Skrócenie okresu zobowiązań oraz uatrakcyjnienie stawki wsparcia dla grup producentów rolnych powinno spowodować większe zainteresowanie ubieganiem się o wsparcie w ramach interwencji I 13.2. – Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych.

Komitet Monitorujący PS dla WPR przyjął uchwałę w sprawie zmian w interwencji I 13.2. – Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Grupy będą zobowiązane do krótszego okresu utrzymania uznania od otrzymania ostatniej płatności – tylko przez rok, a nie trzy lata. Zaproponowano przy tym skrócenie do roku okresu na wydatkowanie wsparcia uzyskanego w ramach tego mechanizmu po uzyskaniu ostatniej płatności.

W uzasadnieniu podano, że „Aktualnie, mechanizm pomocy obejmuje okres 5 lat realizacji planu biznesowego oraz wypłaty wsparcia oraz 3 lat obowiązku posiadania statusu GPR i OP i wydatkowania uzyskanej pomocy finansowej, co w sumie daje 8-letni okres zobowiązań.

Okres ten jest okresem bardzo długim, który zniechęca potencjalnych beneficjentów do korzystania ze wsparcia, w szczególności biorąc pod uwagę aktualną sytuacje na rynkach rolnych i wynikającą z niej niepewność odnośnie do prowadzenia produkcji rolnej w dłuższym okresie. W związku z powyższym, proponuje się skrócić okres zobowiązań do jednego roku.”

Drugą zmianą jest określenie nowej, maksymalnej stawki, jaka może zastać przyznana w przeliczeniu na jednego członka grupy producentów rolnych (GPR).

Proponuje się podniesienie maksymalnej stawki, jaka może zostać przyznana w przeliczeniu na jednego członka GPR, z 6 do 10 tys. euro, nie zmieniając maksymalnej stawki (60 tys. euro/rok), jaka może zostać przyznana GPR, czyli beneficjentowi wsparcia.

„Obecnie, maksymalna stawka, jaka może zastać przyznana w przeliczeniu na jednego członka GPR wynosi 6 tys. euro, co oznacza, że 6-osobowa grupa producentów rolnych może uzyskać maksymalnie 36 tys. euro/rok – jest to blisko 3-krotnie mniej niż możliwa do uzyskania wysokość wsparcia, jaką może otrzymać 5-osobowa GPR w ramach działania 9 PROW 2014-2020 (100 tys. euro/rok).Z kolei, aby uzyskać maksymalną stawkę wsparcia przez grupę producentów rolnych, czyli 60 tys. euro/rok, grupa musi się składać z 10 producentów. Proponowana zmiana pozwoli na uzyskanie ww. maksymalnej stawki wsparcia przez grupę składającą się z 6 producentów” – uzasadniono.

Zmiany te mają zachęcić potencjalnych beneficjentów do ubiegania się o wsparcie w ramach interwencji I.13.2.

Posty powiązane

error: Content is protected !!