Czy UE okaże się zdolna do działania uwzględniającego sytuację we wszystkich państwach członkowskich i tym samym sytuację wspólnoty?
Fot. Dusan_Cvetanovic z Pixabay
Czy UE okaże się zdolna do działania uwzględniającego sytuację we wszystkich państwach członkowskich i tym samym sytuację wspólnoty?
Fot. Dusan_Cvetanovic z Pixabay
Bezcłowy import z Ukrainy znów będzie przedłużony?
Wczoraj zakończyły się wewnętrzne konsultacje unijne w tej sprawie. UE zapowiada przedłużenie bezcłowego importu.
A komisarz rolnictwa Janusz Wojciechowski opowiada się za jego wstrzymaniem, wprowadzeniem kontyngentów i możliwości natychmiastowej zmiany zasad handlu w przypadku zakłóceń rynkowych.
Więcej o zasadach importu z Ukrainy i historii przedłużania zwolnienia Ukrainy z ceł:
UE przedłuży bezcłowy import z Ukrainy
Historia powtarza się więc – i to po raz kolejny. Obecne zwolnienie z ceł Ukrainy obowiązuje do 5 czerwca. Niestety nie przedstawiono zapowiadanej oceny sytuacji i wpływu na unijny rynek – w szczególności polski – ukraińskich towarów.
Więcej o polskich argumentach przemawiających za tą oceną:
Bezcłowy import z Ukrainy do UE będzie przedłużony
Polska zdecydowała się – wobec braku zrozumienia dla naszych problemów, występujących głównie na rynku zbóż – wprowadzić zakaz importu na własną rękę.
Więcej:
Co obejmuje ostatni zakaz przywozu z Ukrainy?
Zakaz ten jest bezterminowy, ale przecież wszystko można zmienić – chociażby posługując się argumentami prawnymi, a prawo, jak wiadomo, tworzą ludzie, jego interpretacje – też.
Jedno nie ulega wątpliwości: w kwestii zasad uregulowania tego problemu Unia Europejska pokazała swoją bezradność i brak podstawowych umiejętności – tak co do analizy wytworzonej sytuacji, jak i wyciągania z niej wniosków.
Sprowadzanie problemu do konfliktu między komisarzami rolnictwa i handlu pokazuje, że UE nie wypracowała mechanizmów pozwalających jej działać jak jeden organizm. Czy sytuacja ta stanie się decydującym argumentem dla przeciwników zapowiadanego rozszerzania unijnych kompetencji i zmiany traktatów organizujących UE?
Wybory do unijnego parlamentu będą szybciej, niż wejście w życie kolejnego przedłużenia bezcłowego importu z Ukrainy. Czy coś zmienią? Czy Europa okaże się zdolna do wspólnego działania?