MRiRW szuka rozwiązania, które mogłyby przyczynić się do poprawy spłacalności należności z tytułu wynagrodzenia za bezumowne użytkowanie nieruchomości rolnych ZWRSP (poprzez obniżenie wysokości tego wynagrodzenia), a także odzyskania części zaległości w drodze ponownego ustalenia ich wysokości.
Fot. Cornell Frühauf z Pixabay
MRiRW szuka rozwiązania, które mogłyby przyczynić się do poprawy spłacalności należności z tytułu wynagrodzenia za bezumowne użytkowanie nieruchomości rolnych ZWRSP (poprzez obniżenie wysokości tego wynagrodzenia), a także odzyskania części zaległości w drodze ponownego ustalenia ich wysokości.
Fot. Cornell Frühauf z Pixabay
Bezumowni użytkownicy mogą liczyć na obniżkę należności
MRiRW nie zamierza zmieniać nic w kwestii wyłączania ziemi z dzierżaw – a co najwyżej ograniczy zapłatę za bezumowne użytkowanie.
Obecnie nie jest rozważana możliwość odejścia od koncepcji wyłączeń z dzierżaw. Ministerstwo, we współpracy z KOWR, analizuje zaś rozwiązania, które mogłyby przyczynić się do poprawy spłacalności należności z tytułu wynagrodzenia za bezumowne użytkowanie nieruchomości rolnych ZWRSP – taką odpowiedź na wystąpienie RPO skierował minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Wystąpienie do MRiRW 11 października wystosował RPO.
Więcej o argumentach rzecznika:
Wyłączenia 30 proc. z dzierżaw były niezgodne z konstytucją?
Minister rolnictwa Czesław Siekierski przypomniał w odpowiedzi z 24 października przeprowadzone zmiany prawne. Przyznał, że były one krytykowane przez dzierżawiących – ale i oczekiwane przez rolników indywidualnych: „Do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi niejednokrotnie wpływały postulaty wskazujące na potrzebę zmiany przepisów ustawy z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw oraz wprowadzenie <abolicji> dla podmiotów, które nie zdecydowały się na dokonanie wyłączeń 30% użytków rolnych.
Głównie składały je organizacje rolnicze, skupiające w swoich szeregach gospodarstwa towarowe. Temat przyznania drugiej szansy podmiotom, które nie zgodziły się na wyłączenie 30% użytków rolnych był przedmiotem analiz w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w szczególności w związku z trwającymi pracami nad zmianą przepisów. Przeciwko takiemu rozwiązaniu była część organizacji rolniczych, a także rolnicy indywidualni, którzy posiadając wiedzę o kończących się umowach z dzierżawcami, którzy nie wyrazili zgody na wyłączenia, oczekiwali na możliwość wzięcia udziału w przetargach i powiększenia swoich gospodarstw rodzinnych.”
Jak podaje minister, do 30 czerwca 2024 r., spośród 403 umów dzierżawy, dla których dzierżawcy odrzucili zaproponowane przez byłą ANR warunki wyłączenia gruntów, zakończyło się 270 umów o łącznej powierzchni 110,2 tys. ha.
Abolicję minister uznał za niemożliwą – podważałaby zaufanie do państwa i wywoływałaby niezadowolenie rolników czekających na możliwość dzierżawy ziemi.
Podkreślił, że nie ma przeszkód, aby po zakończeniu umów dzierżawy dotychczasowi dzierżawcy uczestniczyli w nowo organizowanych przetargach na dzierżawę nieruchomości na zasadach określonych w ustawie, choć przyznał, że KOWR w pierwszej kolejności organizuje przetargi ograniczone skierowane do rolników indywidualnych na powiększenie ich gospodarstw rodzinnych. Przypomniał o możliwości tworzenia ośrodków produkcji rolniczej.
Uznał, że dotychczas Trybunał Konstytucyjny nie stwierdził niezgodności z konstytucją tych uregulowań.
Więcej:
Natomiast w kwestii „sankcji nakładanych na tzw. bezumownych użytkowników państwowych gruntów rolnych” minister zauważył skuteczność przepisów: „Należy zatem uznać, że obecny kształt tego przepisu spełnił swoje zadanie. Przyczynił się on jednak do wzrostu nieuregulowanych zobowiązań z tytułu bezumownego użytkowania nieruchomości. Wobec tego Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, we współpracy z KOWR, analizuje obecnie rozwiązania, które mogłyby przyczynić się do poprawy spłacalności należności z tytułu wynagrodzenia za bezumowne użytkowanie nieruchomości rolnych ZWRSP (poprzez obniżenie wysokości tego wynagrodzenia), a także odzyskania części zaległości w drodze ponownego ustalenia ich wysokości. Rozważana jest, w tym zakresie, zmiana przepisów ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.”