Scroll Top
słonecznik

Słonecznik trafi do wykazu roślin, od których pobierane są opłaty na Fundusz Promocji Roślin Oleistych.
Fot. NoName_13 z Pixabay

Słonecznik trafi do wykazu roślin, od których pobierane są opłaty na Fundusz Promocji Roślin Oleistych.
Fot. NoName_13 z Pixabay

Biokomponenty będą promowane przy użyciu funduszy promocji

Słonecznik trafi do wykazu roślin, od których pobierane są opłaty na Fundusz Promocji Roślin Oleistych.

Zaproponowane w projekcie ustawy o zmianie ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych nowe przepisy wprowadzają zmiany w Funduszu Promocji Roślin Oleistych, które mają na celu rozszerzanie katalogu roślin oleistych o słonecznik i doprecyzowanie podmiotów od których są naliczane i pobierane wpłaty na ten fundusz.

Słonecznik trafi do wykazu roślin, od których pobierane są opłaty na Fundusz Promocji Roślin Oleistych. Powierzchnia uprawy słonecznika w Polsce od 2020 roku sukcesywnie rośnie, w 2020 r. areał upraw wyniósł 9 647,03 ha, w 2021 – 19 511,66 ha, w 2022 – 64 754,74 ha, a w 2023 r. – 54 002,28 ha – wskazano.

Doprecyzowanie podmiotów polega na zobowiązaniu do wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych podmiotów dokonujących skupu roślin oleistych od ich producentów. Do naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych obowiązany będzie każdy, kto nabywa towar od producenta (w rozumieniu wytwórcy roślin oleistych) – niezależnie od formy prawnej oraz rodzaju prowadzonej działalności (nie tylko przetwórca).

Rozszerzany jest też katalog działań, które będą wspierane przez Fundusz Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych oraz Fundusz Promocji Roślin Oleistych – w taki sposób, aby obejmował on również działania edukacyjno-informacyjne oraz inicjatywy badawczorozwojowe ukierunkowane na promocję wykorzystania biokomponentów i biopaliw ciekłych wytwarzanych z surowców rolnych.

W uzasadnieniu podano, że 2/3 produkowanego w Polsce oleju rzepakowego – to jest ponad 900 tys. ton – stanowiącego ekwiwalent około 2,3 miliona ton nasion rzepaku, kierowane są do produkcji estrów metylowych (biodiesla). Z kolei w przypadku kukurydzy wdrożenie w Polsce od 1 stycznia 2024 roku benzyny E10 spowoduje, że wykorzystanie ziarna na cele wytwórcze bioetanolu wzrośnie z obecnego poziomu około 1 mln ton do około 1,5 mln ton.

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r. Od tego dnia podmioty dokonujące skupu roślin oleistych od ich producenta będą zobowiązane do naliczenia, pobrania i przekazania wpłaty na Fundusz Promocji Roślin Oleistych, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po danym kwartale.

 

Posty powiązane

error: Content is protected !!