Scroll Top
książki dużo głowa

Czy ktoś przeczytał Plan Strategiczny?
Fot. Gerd Altmann z Pixabay

Czy ktoś przeczytał Plan Strategiczny?
Fot. Gerd Altmann z Pixabay

Bodajbyś Plan Strategiczny czytać musiał…

Męka. Jak widać rzadko kto się podejmuje upiornej lektury 1300 stron Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027.

Niestety dotyczy to zarówno projektu tegoż planu, jak i jego wersji ostatecznie zatwierdzonej przez Komisję Europejską, a nawet podanej niedawno wersji skróconej, podobno już przystępnej dla wszystkich. Najwyraźniej nie są skłonni do jej poznawania nawet autorzy tego dzieła.

We wszystkich tych trzech wersjach Planu Strategicznego ostało się zdanie dodane przez redagujących Plan Strategiczny – najpierw, w wersji projektu, przyjętej i przesłanej do KE, opatrzono je nawet uśmiechniętą buźką. Emotikon zauważono – wszak uśmiechnięta buźka rzuca się w oczy, zatem została namierzona i usunięta. Zdania, które po niej następowało – nie skasowano jednak. Powielono je też w wersji zatwierdzonego w UE, ostatecznie przyjętego i obowiązującego, Planu Strategicznego. Czyżby nikt – nawet w Komisji Europejskiej – nie był ciekawy, co też przyjęto w polskim PS dla WPR i nie przeczytał projektu?

Nawet trudno się dziwić, że 1238 stron z 16 załącznikami nie czyta się masowo.

Całkiem już kuriozalnie wygląda jednak, jeśli owo zdanie redakcyjne zachowano nawet w wersji skróconej PS, podobno mającej służyć rolnikom jako podręcznik, liczącej – bagatelka – 869 stron. Czyżby i tej „pigułki” nie mogli jeszcze przełknąć nawet jej autorzy?

Mamy przeto na str. 403 wersji pełnej  i 102 stronie wersji skróconej obowiązującego Planu Strategicznego  – spełnioną zresztą w nim ciut wyżej – następującą prośbę redakcyjną: „Prośba o zmianę zdania na: <Główne źródła finansowania tego typu projektów to KPO, polityka spójności (przede wszystkim Program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy) oraz środki krajowe z Funduszu Szerokopasmowego>.”

Dlaczego tej „prośby” nie usunięto? A kto by to czytał!

A kto to pisał i po co? Bo kto będzie musiał stosować w praktyce – wiadomo. Wiadomo też, że jeszcze przed wejściem w życie PS jest zmieniany. Praca więc wre, i o to głównie chodzi…

Podczas rozpoczynających się jutro obrad Sejm przyjmie ustawę o Planie Strategicznym dla wspólnej polityki rolnej, akceptującą zasady realizacji tegoż planu. Oczywiście w jego wersji pełnej 😊

Posty powiązane

error: Content is protected !!