Scroll Top
sejm

Wczorajsze obrady Sejmu
fot. Anna Strzyżak/Kancelaria Sejmu

Wczorajsze obrady Sejmu
fot. Anna Strzyżak/Kancelaria Sejmu

Co dla rolników uchwali dziś Sejm?

Żarliwe wezwania kierowane do UE o wstrzymanie importu z Rosji i Bialorusi przy jednoczesnym zaniechaniu możliwych działań Polski – taki zarzut postawił premierowi i rządowi poseł Jarosław Sachajko.

– Panie Marszałku najliczniejszego od 556 lat polskiego Sejmu! – mówił wczoraj na początku obrad. – Wysoka Izbo! Chciałem powiedzieć, że pan marszałek to jest jednak psotnik. Pan premier Tusk mieczem przywraca praworządność, a pan marszałek narusza praworządność w Sejmie, łamie regulamin, stosując podwójne standardy: jedne dla Polski 2050, a zupełnie inne dla Kukiz’15. Proszę uważać na silnych ludzi pana premiera. Składam wniosek formalny o informację pana premiera, czy zobowiązał ministra rozwoju z PSL-u pana Hetmana do tego, aby wydał rozporządzenie o zakazie sprzedaży ruskiej żywności na terytorium Polski, o zakazie wjazdu ruskiej żywności na terytorium Polski. Proszę nie obrażać rolników pustą błagalną uchwałą skierowaną do Komisji Europejskiej. Pan we wrześniu ub.r. był w Parlamencie Europejskim, w Komisji Europejskiej z prawie posłem Kołodziejczakiem. I co? I państwa olali. Proszę pokazać, że pan jest premierem polskich rolników, a nie wasalem Komisji Europejskiej.

Sejm wniosek posła Sachajki odrzucił, podobnie jak wniosek poseł Anny Gembickiej o odroczenie obrad i uzupełnienie porządku o uchwałę w sprawie trudnej sytuacji w rolnictwie i spełnienia postulatów strajkujących rolników.

– To jest uchwała wniesiona przez klub Prawa i Sprawiedliwości, ale przygotowana przez samych rolników, którzy dzisiaj nam, wszystkim posłom, mówią: sprawdzam – mówiła poseł Gembicka. – Rolnicy prosili, czekali, żeby tę uchwałę wniósł ktoś z ministerstwa rolnictwa, ale ani minister Kołodziejczak, ani minister Krajewski się nie odważyli. Znaleźliście miejsce w porządku obrad na uchwałę Tuska, a nie znaleźliście miejsca na uchwałę rolników. Wstyd. Rolnicy widzą waszą bezczynność, widzą, jak bronicie zielonego ładu, widzą, że nie chcecie zamknąć granicy. A przecież wiecie, jak to zrobić, macie gotowe przepisy. A wy zamiast podjąć decyzję, chcecie się z błagalnym apelem zwracać do Niemców i Francuzów.

Sejm nie zmienił porządku obrad i uchwałę w sprawie wezwania UE do wstrzymania importu z Rosji i Białorusi, wprowadzenia zmiany w imporcie z Ukrainy i w Zielonym Ładzie Sejm będzie procedował dzisiaj koło południa – w wersji złożonej przez Prezydium Sejmu.

Więcej o tej uchwale i jej treść:

Rolnicy znów jadą na stolicę

Rolnicy znów jadą na stolicę

W Sejmie  wczoraj swój projekt uchwały złożyli też posłowie Konfederacji.

Projekty uchwał:

złożona przez PiS

uchwała Konfederacji

 

 

 

 

Posty powiązane

error: Content is protected !!