Darowizna żywności ma aspekt finansowy.
Fot. Julita z Pixabay
Darowizna żywności ma aspekt finansowy.
Fot. Julita z Pixabay
Czy darowizna żywności kosztuje państwo?
Innymi słowy: czy obdarowujący żywnością zyskuje na kwestiach podatkowych?
Jakie obecnie warunki trzeba spełnić, aby zgodnie z przepisami przekazać na cele charytatywne żywność bez ponoszenia dodatkowych kosztów podatkowych? – zapytali posłowie.
Odpowiedział Jarosław Neneman – podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.
Darowizna żywności wchodzi w koszty uzyskania przychodów
Jak wyjaśnił wiceminister, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju – z tym, że kosztem uzyskania przychodów są koszty wytworzenia lub cena nabycia produktów spożywczych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku od towarów i usług, przekazanych na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje.
„Podatnicy mogą zatem ująć w kosztach uzyskania przychodów darowizny produktów spożywczych przekazanych organizacjom pożytku publicznego.
Regulacja ta dotyczy wyłącznie przekazania produktów spożywczych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT. Ponadto kosztem uzyskania przychodu mogą być tylko darowizny żywności przekazane na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje” – wyjaśnił wiceminister.
Darowizna bez VAT
Przepisy ustawy o VAT (tak jak przepisy unijnej dyrektywy) nie zakładają, co do zasady, opodatkowania tym podatkiem darowizn towarów (w tym także darowizn na cele charytatywne).
„Nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa stanowi jednak odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wówczas, gdy podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych” – podał wiceminister, podkreślając unijny charakter przepisów dotyczących VAT.
„Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT zwolnieniem od podatku objęte są nieodpłatne dostawy produktów spożywczych, z wyjątkiem napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, jeżeli są one przekazywane na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozumieniu ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z przeznaczeniem na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tą organizację” – podał wiceminister dodając jednak, że możliwe jest zapłacenie podatku przez organizację pożytku publicznego. Zwolnienie od podatku VAT stosuje się pod warunkiem posiadania przez dokonującego dostawy towarów dokumentacji potwierdzającej dokonanie dostawy na rzecz organizacji pożytku publicznego, z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację. Natomiast zwolnienia od VAT nie stosuje się, jeżeli:
„1) określenie przeznaczenia otrzymanych przez organizację pożytku publicznego towarów nie jest możliwe na podstawie prowadzonej przez tę organizację dokumentacji, lub
2) wykorzystanie otrzymanych przez organizację pożytku publicznego towarów nastąpiło na cele inne niż cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację.
W przypadku braku spełnienia ww. warunków zwolnienie od VAT nie będzie mogło być zastosowane, zaś do zapłaty podatku od dokonanej nieodpłatnej dostawy towarów będzie zobowiązana organizacja pożytku publicznego.”
„Podkreślić należy, że podatnik dokonujący darowizny produktów spożywczych, objętej zwolnieniem na podstawie ww. przepisów art. 43 ustawy o VAT, ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów” – podkreślił wiceminister.