Jak zatrzymać wodę dla rolnictwa?
Fot. Pexels z Pixabay
Jak zatrzymać wodę dla rolnictwa?
Fot. Pexels z Pixabay
Czy deszczówka musi spływać?
Wcale niekoniecznie – a to, jak można ją zatrzymać, ma się zmienić. Bez zgłoszenia można będzie budować zbiornik do 5 m3, a zbiornik do 15 m3 – bez zezwolenia.
Grupa posłów otrzymała kilka dni temu (opóźnioną, interpelacja z MI trafiła do MRiT) odpowiedź na interpelację w sprawie pozwoleń na budowy zbiorników na „deszczówkę”.
Niedawno temat poruszyła – z rozmachem – KRIR.
Domagała się w MI zgody na budowę na zgłoszenie zbiorników retencyjnych do 1 ha i bez zgłoszenia do 3000 m kw oraz bezpłatnego poboru wody na cele rolnicze. I dowiedziała się, że nie jest to możliwe.
Czytaj też:
Do 15 m3 zbiornik na zgłoszenie
Jak się okazuje, MRiT pracuje nad zagadnieniem.
Wiceminister Jacek Tomczyk wyjaśnił, że: „Procedowany aktualnie przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (numer w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów – UD22), który ma na celu w szczególności uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego, zakłada m.in. dalsze rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę, natomiast wymagających zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r.- Prawo budowlane, m.in. o bezodpływowe zbiorniki na wody opadowe lub roztopowe o pojemności większej niż 5 m3 i nie większej niż 15 m3. Jednocześnie ww. projekt ustawy zakłada, że zbiorniki na wody opadowe lub roztopowe o pojemności nie większej niż 5 m3 nie będą wymagać zarówno pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 ustawy – Prawo budowlane. Aktualnie ww. projekt ustawy jest na etapie uzgodnień międzyresortowych.”
Inicjatywy w celu zwiększenia liczby instalacji do gromadzenia deszczówki
MRiT zwróciło się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z pytaniem, jakie podejmuje inicjatywy, których realizacja może wpływać na zwiększenie liczby instalacji do gromadzenia deszczówki.
Z odpowiedzi wynika, że:
– w ramach Programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021-2027 realizowany jest projekt pn. „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”. „W jego zakresie funkcjonuje grupa, której członkowie identyfikują potrzeby i wyzwania w zakresie adaptacji do zmian klimatu, a także proponują dla nich rozwiązania. Ze względu na dotychczasowe efekty prac, podzieliśmy ją na dwie podgrupy, w tym „niebieską”, której tematyką jest retencja w miastach” – podano;
– W programie Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 przeznaczono środki na projekty dotyczące adaptacji do zmian klimatu w wysokości 2,27 mld euro (tj. ok 9,8 mld zł). Są to w szczególności działania:
FENX.01.02 Adaptacja terenów zurbanizowanych do zmian klimatu – działanie dotyczące inwestycji określonych w miejskich planach adaptacji do zmian klimatu, obejmujących m.in. systemy gospodarowania wodami opadowymi oraz rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury,
FENX.02.04 Adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom – działanie dotyczące:
o wsparcia zrównoważonych systemów gospodarowania wodami opadowymi z udziałem zieleni, zielono-niebieskiej infrastruktury, rozwiązań opartych na naturze, a także opracowywania planów adaptacji do zmian klimatu,
o wsparcia małej retencji,
o renaturyzacji przekształconych cieków wodnych i obszarów od wód zależnych,
o budowy, przebudowy lub remontu urządzeń wodnych i infrastruktury towarzyszącej, służących zmniejszeniu skutków powodzi lub suszy,
FENX.01.05 Ochrona przyrody i rozwój zielonej infrastruktury – działanie dotyczące zielonej i niebieskiej infrastruktury.
Pierwsze nabory zostały już zakończone. Do końca roku zostaną ogłoszone kolejne, a stosowne informacje będą pojawiały się na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – zapewniono.
– W programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 utworzono działanie FEPW.02.02 Adaptacja do zmian klimatu. Wspierane są w ten sposób projekty zwiększające odporność miast na zagrożenia wynikające ze zmian klimatu, podejmowane przez samorządy z makroregionu Polski Wschodniej. Kolejny nabór planowany jest na IV kwartał 2024 r.
– Program krajowy – PP Moja Woda wspiera retencję przydomową wód opadowych. Jego celem jest zwiększenie retencji na terenach posesji przy budynkach jednorodzinnych oraz wykorzystywanie zgromadzonej wody opadowej i roztopowej, w tym dzięki rozwojowi zielono-niebieskiej infrastruktury.
W czerwcu 2024 r. zakończyła się 3 edycja programu w ramach której można było uzyskać dotację w wysokości 6 tys. zł, obejmującą do 80% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia służącego przydomowej retencji. Łączny budżet wszystkich edycji programu wyniósł 438 mln zł. W ramach projektu pn. „Partnerstwo: Środowisko dla rozwoju” przeprowadzona będzie analiza możliwości przebudowy lub rozszerzenia tego programu.
Przybywa decyzji o zgodach na budowę zbiorników
Ministerstwo przekazało też dane dotyczące decyzji w sprawie budowy (zastrzegając, że są to tylko dane orientacyjne, obejmują decyzje gdy nazwa zamierzenia budowlanego zawiera sformułowanie „deszczówkę”, czy też „wody opadowe”), wydano decyzji pozytywnych dot. m.in. zbiorników na:
- deszczówkę:
w 2019 r. – 133;
w 2020 r. – 244;
w 2021 r. – 395;
w 2022 r. – 288;
w 2023 r. – 225.
- wody opadowe:
w 2019 r. – 719;
w 2020 r. – 912;
w 2021 r. – 1514;
w 2022 r. – 1447;
w 2023 r. – 1383.
Niby coraz więcej – ale czy dużo i czy wystarczająco?…














