Scroll Top
żywność

Nie są planowane prace dotyczące obniżenia do wysokości 0% stawki VAT dla podstawowych produktów spożywczych, ani innych towarów i usług.
Fot. Bernadette Wurzinger z Pixabay

Nie są planowane prace dotyczące obniżenia do wysokości 0% stawki VAT dla podstawowych produktów spożywczych, ani innych towarów i usług.
Fot. Bernadette Wurzinger z Pixabay

Czy może wrócić zerowy VAT na żywność?

Nie, nie może.

Grupie posłów PiS wydawało się, że jest inaczej. I nawet znaleźli eksperta podatkowego, Tomasza Michalika, który podał, że przepisy unijne umożliwiają wprowadzenie na stałe zerowej stawki VAT na żywność. „Podkreśla on, że polski rząd ma swobodę w wyborze kategorii towarów, które mogą zostać objęte taką stawką, a tym samym mógłby zdecydować o stałym obniżeniu VAT na żywność, a nie jedynie czasowym, jak to miało miejsce w ramach tarcz antyinflacyjnych”.

I posłowie zapytali premiera:

„Czy rząd rozważa wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność w sposób stały, wykorzystując przepisy znowelizowanej dyrektywy VAT?

Czy Ministerstwo Finansów przeprowadziło analizy dotyczące wpływu zerowej stawki VAT na budżet państwa oraz gospodarkę?

Jakie inne kategorie towarów i usług, które zaspokajają podstawowe potrzeby konsumentów, są rozważane do objęcia zerową stawką VAT w ramach możliwości przewidzianych przez prawo unijne?

Obniżenie stawek VAT na podstawowe artykuły, takie jak żywność, mogłoby w znaczący sposób wesprzeć polskie rodziny i zmniejszyć obciążenie finansowe, które coraz mocniej odczuwają w związku z rosnącą inflacją. Dlatego proszę o przedstawienie planów rządu w tej kwestii oraz informację o potencjalnych terminach wdrożenia takich rozwiązań”- starali się zachęcić.

Posłowie pytali premiera, ale ich interpelacja zmieniła adresata – odpowiedzi udzielił Jarosław Neneman, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

I zdaje się nie wiedzieć o możliwościach, o które pytali posłowie. Podkreślił, że stawką VAT w wysokości 0% objęto towary przejściowo i podjęto decyzję o nieprzedłużaniu po 31 marca 2024 r. czasowego obniżenia stawki VAT. Bo pieniędzy nie ma i nie będzie. „Decyzje co do generalnej rezygnacji z części wpływów podatkowych (w szczególności w zakresie podatku VAT, który jest podstawowym źródłem wpływów budżetu państwa), powinny być zatem podejmowane z wielką ostrożnością i przy właściwym rozpoznaniu możliwości i potrzeb, tak, by nie ograniczały możliwości dotarcia finansowania tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne.

W kontekście potencjalnych skutków finansowych dla budżetu państwa należy również mieć na uwadze okoliczność objęcia Polski procedurą nadmiernego deficytu.

Mając powyższe na względzie, w danym momencie nie są planowane prace dotyczące obniżenia do wysokości 0% stawki VAT dla podstawowych produktów spożywczych, ani innych towarów i usług zaspokajających podstawowe potrzeby konsumentów”- podał wiceminister finansów 27 listopada 2024.

Posty powiązane

error: Content is protected !!