Jak długo trzeba będzie zachować ugór?
Fot. Alicja z Pixabay
Jak długo trzeba będzie zachować ugór?
Fot. Alicja z Pixabay
Czy można i ugorować, i zebrać plon?
Wszystko będzie zależeć od rozporządzenia, które MRiRW przygotuje w oparciu o ustawę nowelizującą Plan Strategiczny dla WPR.
Nowelizacja, która m.in. pozwoli ugorować ziemię w ramach ekoschematu, właśnie została przyjęta.
W trakcie pracy nad tą nowelizacją senatorowie pytali, czy terminy, jakie będą przyjęte, pozwolą połączyć ugorowanie z tegorocznymi żniwami.
– Wiemy, że rok kalendarzowy nie pokrywa się z rokiem gospodarczym. A jeżeli kontrola przyjedzie do rolnika, powiedzmy, w październiku i zobaczy, że na gruncie zgłoszonym jako ugorowany jest nowy zasiew, trawa bądź cokolwiek innego? Czy nie lepiej by było ująć w tej ustawie grunty wyłączone z produkcji w miesiącach maj, czerwiec, lipiec, sierpień? Może połączyć to jakoś z plonem głównym, żeby nie było dwuznaczności? – dopytywał senator Maciej Górski.
– Dziękuję za tę uwagę. Ja tylko nadmienię, że te szczegóły, o których pan mówi, będą doprecyzowywane w rozporządzeniu. Rozporządzenie będzie to wszystko szczegółowo określało. No, uważam, że to jest zasadny głos – ocenił wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak.
A senator, zachęcony tym zrozumieniem, uściślił:
– Dopowiem jeszcze – wiem o tym od rolników – że z uwagi na obecną suszę plon, który miał być na danej działce, część rolników planuje zebrać na zielonkę i zgłosić to w terminie ustawowym jako ugór. No, te jare zboża nie będą plonować wysoko. Oni spodziewają się, że jako ugór… Chodzi o to, żeby taka możliwość też była. Wiemy, że połowa Polski jest obfotografowywana na bieżąco. Agencja ma ortofotomapy z kwietnia i maja. Prosiłbym, żeby uwzględnić też taką sytuację. Niech ten termin ugorowania czy wyłączenia z produkcji przypada na dzień 1 czerwca, 30 czerwca albo na koniec okresu składania wniosków. Chodzi o to, żeby rolnicy, którzy postanowili tak do tego tematu podejść, którzy chcą zebrać ten marny plon z pola i zgłosić ugór, też mogli to zrobić.
Wiceminister przyznał, że termin składania wniosków jest wydłużony (dokumenty można składać do 1 lipca).
– Tak, weźmiemy ten głos pod uwagę. Analizujemy sytuację na bieżąco, więc zrobimy tak, żeby to było dla rolników jak najbardziej dogodne – zapewnił.