Kierować samochodem w stanie nietrzeźwości nie wolno w drogowym ruchu lądowym.
Fot. Sang Hyun Cho z Pixabay
Kierować samochodem w stanie nietrzeźwości nie wolno w drogowym ruchu lądowym.
Fot. Sang Hyun Cho z Pixabay
Czy można jeździć po polu czy podwórku w stanie nietrzeźwości?
Można – twierdzi RPO. I to już nie po raz pierwszy.
O czym więcej:
Tym razem obywatel został oskarżony o to, że:
– kierował samochodem w stanie nietrzeźwości (pierwsze badanie: 1,39 mg/l, drugie – 1,46 mg/l alkoholu etylowego w wydychanym powietrzu). Czynu dopuścił się, będąc uprzednio skazanym wyrokiem prawomocnym, który orzekł wobec niego zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi w ruchu lądowym na 5 lat ( czyn z art. 178a § 1 i 4 Kk);
– kierował samochodem, nie stosując się do prawomocnego wyroku Sądu Rejonowego o zakazie kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi w ruchu lądowym na okres 5 lat, przy czym nie zastosował się również do prawomocnej decyzji starosty, cofającej uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi w ruchu lądowym (czyn z art. 244 Kk i art. 180a Kk w zw. z art. 11 § 2 Kk).W przypadku prowadzenia przez oskarżonego w stanie nietrzeźwości pojazdu mechanicznego.
Jak podaje RPO, Sąd Rejonowy wyrokiem nakazowym uznał obywatela za winnego zarzuconych mu czynów. Wymierzył karę łączną roku i 10 miesięcy ograniczenia wolności, a ponadto orzekł dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów i 10 tys. zł świadczenia pieniężnego. Wobec niewniesienia sprzeciwu wyrok stał się prawomocny.
W obronie obywatela i z kasacją wystąpił RPO.
„W przypadku prowadzenia przez oskarżonego w stanie nietrzeźwości pojazdu mechanicznego przystosowanego do kierowania nim w drogowym ruchu lądowym niezbędne jest wykazanie, że sprawca poruszał się nim tam, gdzie odbywa się ten ruch. Terminu <ruch lądowy> nie można zaś interpretować rozszerzająco. Należy przyjąć, że znamię miejsca, związane z prowadzeniem pojazdu mechanicznego w drogowym ruchu lądowym będzie wypełnione wyłącznie przy poruszania się pojazdem mechanicznym w miejscach dostępnych dla powszechnego użytku” – tłumaczy RPO i wyjaśnia, że przestępstwo z art. 178a § 1 Kk może być popełnione w szczególności na ogólnodostępnych drogach, w strefach zamieszkania, czy też strefach ruchu, ale nie na polu czy własnym podwórku.