Scroll Top
kłosy ręce

Rolnictwo to jeden z priorytetów prezydencji węgierskiej.
Fot. Peggychoucair z Pixabay

Rolnictwo to jeden z priorytetów prezydencji węgierskiej.
Fot. Peggychoucair z Pixabay

Czy prezydencja węgierska pracuje nad rolnictwem?

Wbrew przeświadczeniu MRiRW prace nad polityką rolną w UE nie zakończyły się wraz z prezydencją belgijską.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu (16 września) MRiRW twierdziło, że w czasie unijnych prac nad raportem z Dialogu Strategicznego (raport przedłożono 4 września) było pochłonięte pracami nad przygotowanym przez prezydencję belgijską projektem konkluzji w sprawie przyszłości rolnictwa w UE. „MRiRW zaangażowane było w prace nad tym dokumentem. Jego ostateczny kształt znaleźć można na stronie internetowej zawierającej podsumowanie posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, która odbyła się 24 czerwca 2024 r.” – podało ministerstwo.

Więcej:

Unijny „Dialog strategiczny na temat rolnictwa” toczył się bez Polski

Jak się jednak okazuje – co wskazałam, omawiając takie stanowisko ministerstwa – prezydencja węgierska (działa w drugiej połowie 2024 r.) też nie próżnuje.

Senackie Komisje Spraw Unii Europejskiej oraz Spraw Zagranicznych na wspólnym posiedzeniu 19 września zapoznały się z informacjami podsumowującymi prezydencję belgijską w Radzie Unii Europejskiej oraz informacją na temat priorytetów prezydencji węgierskiej w Radzie Unii Europejskiej, a także z informacją na temat polskiej polityki europejskiej w okresie prezydencji węgierskiej.

Prezydencja belgijska

Prezydencja belgijska wyznaczyła sobie następujące priorytety: obrona praworządności, demokracji i jedności; wzmocnienie konkurencyjności; dążenie do zielonej i sprawiedliwej transformacji; wzmocnienie agendy społecznej i zdrowotnej; ochrona ludzi i granic; promowanie globalnej Europy.

Omawiając w senackich komisjach prezydencję belgijską nie nawiązano wprost do rolnictwa. „W ramach realizacji priorytetu drugiego, tj. umocnienia konkurencyjności, bardzo istotnym wydarzeniem była publikacja raportu Enrica Letty, dotyczącego przyszłości jednolitego rynku UE, przygotowanego na zlecenie Rady Europejskiej. Ponadto dokonano średniookresowego przegląd budżetu UE, a także przeglądu zarządzania gospodarczego w związku z kryteriami z Maastricht. Realizacji trzeciego obszaru priorytetowego, czyli sprawiedliwej transformacji ekologicznej, zapewniającej przy tym konkurencyjność technologiczną i postęp neutralności emisyjnej przemysłu w UE służyć będą uzgodnienia szeregu standardów technicznych w zakresie sprawiedliwej tzw. zielonej transformacji w celu m.in. zmniejszenia emisji pojazdów użytkowych na drogach europejskich, a także w zakresie instalacji oczyszczania ścieków” – to pośrednie nawiązania. Sporo uwagi poświęcono Ukrainie: „W ramach promowania globalnego wymiaru Europy, czyli realizacji priorytetu szóstego, udało się doprowadzić do udzielenia wsparcia dla Ukrainy poprzez wdrożenie planu pomocowego dla Ukrainy i uzgodnienie sankcji; a także zorganizowanie konferencji międzyrządowej na temat Ukrainy, Mołdawii i Czarnogóry, i był to bardzo ważny krok w stronę rozszerzenia Unii. Łącznie podczas prezydencji belgijskiej udało dokończyć dossier w wypadku 70 umów Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej w odniesieniu do 56 mandatów negocjacyjnych Rady.”

Minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka zwrócił uwagę, że „W ramach priorytetu: zielona i sprawiedliwa transformacja odbyła się dyskusja o unijnej trajektorii redukcji emisji gazów cieplarnianych, podczas której Polska konsekwentnie podnosiła konieczność uwzględnienia specyfiki poszczególnych państw członkowskich i kwestie finansowania polityk klimatycznych. Poparła uproszczenie przepisów Wspólnej Polityki Rolnej dla zapewnienia większej elastyczności w spełnianiu niektórych warunków środowiskowych.”

Prezydencja węgierska

Jak podaje komunikat po posiedzeniu senackich komisji, jednym z węgierskich priorytetów podczas prezydencji „jest promowanie polityki rolnej UE zorientowanej na rolników. Nigdy bodaj nie było aż tylu wyzwań dla europejskiego rolnictwa i nigdy podstawy ekonomiczne działania europejskich rolników nie były aż tak zagrożone jak obecnie. Prezydencja przygotowuje podstawy do dyskusji nad rewizją wspólnej polityki rolnej do 2027 r.”

Jednak rolnictwo nie zainteresowało senatorów. „Minister Szłapka podkreślił, że Polska oczekuje jednoznacznego zaangażowania prezydencji węgierskiej w działania na rzecz wszechstronnego wsparcia Ukrainy, jednocześnie nalegając na utrzymanie presji sankcyjnej na Rosję i Białoruś. Polska oczekuje też silnego zaangażowania obecnej prezydencji w zakresie działań na rzecz integracji Ukrainy i Mołdawii i kontynuowania wysiłków rozpoczętych przez prezydencję belgijską.(…) Pytania senatorów dotyczyły głównie wojny w Ukrainie i możliwości reakcji UE na sytuację powodziową w kilku krajach europejskich” – podaje informacja po obradach komisji.

Skorzystamy z okazji, żeby się włączyć w prace nad rewizją WPR do 2027 roku? Jesteśmy już w połowie węgierskiej prezydencji. Po niej – nasza. To, jak będzie wyglądała WPR u schyłku obecnego okresu budżetowego określi też zasady kolejnego okresu budżetowego dla WPR.

 

 

Posty powiązane

error: Content is protected !!