Scroll Top
waga: pieniądze i nieruchomość na szali

Rolnik jest trudnym, czy wygodnym klientem dla banku?
Fot. Raten-Kauf z Pixabay

Rolnik jest trudnym, czy wygodnym klientem dla banku?
Fot. Raten-Kauf z Pixabay

Czy rolnik musi brać każdy kredyt?

Czy też raczej powinien być – choć minimalnie – chroniony jako konsument?

Wydawałoby się, że ochrona rolników, zmuszonych zaciągać kredyty na niekorzystnych warunkach, powinna być większa niż jest. Niestety nie udało się do tego doprowadzić, a i tak niektórzy posłowie odczuwają niedosyt i mówią o zbyt wielkiej ochronie – wręcz uniemożliwiającej rolnikom zaciąganie kredytów.

Wczoraj w Sejmie poseł Lewicy Tadeusz Tomaszewski narzekał na przeforsowane wiosną przez Kukiz’15 poprawki do ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej.

Wygłosił oświadczenie:

– Moje oświadczenie dotyczy wejścia w życie przepisów odnośnie do ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej z 14 kwietnia 2023 r. W wyniku prac nad tą ustawą grupa posłów Kukiz’15 wprowadziła poprawki, które są bardzo niekorzystne, jeśli chodzi o finansowanie kredytów w rolnictwie.

Wejście w życie przedmiotowych przepisów niesie za sobą poważne skutki dla sektorów rolnego, bankowego i finansowego, co może spowodować utrudnienia w otrzymaniu finansowania czy nawet brak dostępu do finansowania działalności rolniczej do czasu usunięcia wadliwych przepisów.

Kredyty rolnicze są wspierane przez państwowe dopłaty oraz gwarancje, więc ujęcie rolników w reżimie ustawy o kredycie konsumenckim stanowi barierę dla kredytowania preferencyjnego. Jesteśmy na przednówku, organizacje rolnicze apelują do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, do ministra finansów, aby szybko zajęły się analizą tych niekorzystnych przepisów i dokonały stosownych zmian. Brak zmian w tejże ustawie spowoduje duże kłopoty w kredytowaniu produkcji rolnej, zwłaszcza jeśli chodzi o kredyt obrotowy, ale także kredyty czy leasingi tak popularne przy zakupie sprzętu dla rolników. W szczególności chodzi o tych rolników, którzy mają dużą produkcję towarową i bez tego kredytu obrotowego trudno sobie wyobrazić prowadzenie przez nich produkcji. Dlatego apeluję jeszcze raz do właściwych ministrów o szybką reakcję w tej sprawie.

Tyle i tak powiedział poseł Tomaszewski.

Co chciał załatwić? Przepisów ustawy o pożyczce lombardowej nie stosuje się do banków, oddziałów banków zagranicznych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Może raczej zależy mu na wyłączeniu rolników z obowiązku badania zdolności kredytowej przy udzielaniu kredytów przez banki?

A wydawało się, że liczne bankructwa rolników są wywołane nie brakiem kredytów, ale ich nadmiarem i spiralą finansową, w którą wciągają rolników…

Czytaj też:

Lichwa omija rolników?

Lichwa omija rolników?

Kolejne przepisy ustawy antylichwiarskiej weszły w życie

 

MS: kolejne przepisy ustawy antylichwiarskiej weszły w życie

 

Ustawa antylichwiarska ostatecznie przyjęta

MS: Ustawa antylichwiarska ostatecznie przyjęta

Posty powiązane

error: Content is protected !!