Wnioski trzeba składać już – zmiany wprowadzać do końca sierpnia.
Fot. M. z Pixabay
Wnioski trzeba składać już – zmiany wprowadzać do końca sierpnia.
Fot. M. z Pixabay
Do końca sierpnia można będzie zadecydować o skorzystaniu z ryczałtu lub o ugorowaniu
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 trafił do Sejmu.
Teraz posłowie zadecydują o wdrożeniu płatności dla małych gospodarstw (do 5 ha) i ekoschematu polegającego na ugorowaniu.
Trochę to więc trwa – i potrwa. Rolnicy złożą wnioski o dopłaty – i dopiero od czasu uprawomocnienia się ustawy do 31 sierpnia będą mogli wystąpić o płatność dla małych gospodarstw i nowy ekoschemat. Od kiedy – nie wiadomo, bo wejście w życie przepisu poczeka na zatwierdzenie w UE zmian w PS dla WPR. Od 2025 roku te rodzaje płatności będą uwzględniane od razu przy składaniu wniosku.
Wysokość stawki płatności dla małych gospodarstw proponuje się ustalić na takim samym poziomie, jak stawka płatności dla małych gospodarstw na 2023 r., tj. 225 euro/ha (maksymalnie 1125 euro/gospodarstwo) – podaje MRiRW i tłumaczy, że „Stawka ta przewyższa planowany łączny poziom dwóch najpowszechniej stosowanych płatności bezpośrednich, tj. podstawowego wsparcia dochodów oraz płatności redystrybucyjnej, dzięki czemu rozwiązanie to staje się atrakcyjne dla znacznej części małych gospodarstw. Z drugiej strony projektowana wysokość wsparcia dla małych gospodarstw jest niższa od łącznego poziomu płatności, jakie rolnik może uzyskać, decydując się na podjęcie dodatkowych zobowiązań i ubieganie się o płatności w ramach ekoschematów. W efekcie wprowadzane rozwiązanie nie będzie zniechęcać rolników o większych ambicjach (w tym środowiskowych) do podejmowania nowych wyzwań wynikających z Planu.”
Grupa rolników zgłaszających do dopłat do 5 ha stanowi ok. 51 % wszystkich rolników ubiegających się o płatności bezpośrednie, a jednocześnie dysponuje zaledwie ok. 12 % powierzchni gruntów rolnych w Polsce.
Ekoschemat polegający na ugorowaniu to efekt zmian w normie GAEC 8.
Jak podkreśla ministerstwo, rolnicy będą wynagradzani za przeznaczenie powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie na obszary wyłączone z produkcji, które mają korzystny wpływ na różnorodność biologiczną. Aby móc zrezygnować z tego obowiązku warunkowości już w ramach kampanii 2024 r., państwo członkowskie musi jednocześnie dla tej kampanii ustanowić ww. ekoschemat.
Zaproponowano więc rozwiązania, zgodnie z którymi wyłączenie gruntów ornych z produkcji będzie dla rolników działaniem dobrowolnym i dodatkowo płatnym w ramach nowego ekoschematu. Nie określono stawki i szczegółów warunków przyznawania płatności nowego ekoschematu, podając tylko, że płatności do gruntów wyłączonych z produkcji będą przyznawane do powierzchni gruntów ornych, na których nie jest prowadzona produkcja rolna, położonych na obszarze zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów i do powierzchni nie większej niż 4 % powierzchni gruntów ornych posiadanych przez rolnika.
Czytaj też:
Ugorowanie i ryczałt trafiają do Planu Strategicznego dla WPR